"Досега ситуацията беше следната: от една страна с наредба на министъра има определени дейности, които трябва да се извършат по време на профилактичен или диспансерен преглед. Те са свързани с изследвания, консултации, т.е. с направления или за изследвания - било за рентгенови снимки, кръв и урина или пъкс консултации с определени тяснопрофилни специалисти. Но от една страна бяхме задължени да го правим, от друга страна имахме лимит и ако някой лекар надвиши този лимит, той подлежеше на санкции. Това не беше случайно, защото здравната каса имаше разчет да се направят профилактични прегледи на около 50% от подлежащите хора и за тези около 50% беше осигурен ресурс. Лекарите, които бяха направили на около 60% от пациентите си профилактични прегледи, подлежаха на санкция. От една-две години изследвания, които се отпускат при профилактичен преглед по заповед на министъра извън регулативния стандарт, не подлежат на санкции. От този рамков договор, който подписахме, за изследванията и консултациите, които се отпускат по заповед на министъра за хора с определени заболявания, които подлежат на диспансерни наблюдения, колегите не подлежат на санкция, ако надвишат регулативния стандарт. Лимитите си ги има, както досега, разликата е, че ако имате високо кръвно, веднъж в годината е преценено, че трябва да се изследва нивото на липидите - т.е. различните видове мазнини в кръвта - холестерола, триглицеридите и др. Ако ви се пусне това изследване и креатинин, ако лимитите случайно бъдат надвишени, то санкция лекарят няма да търпи. Ако прецени обаче да ви пусне урина и кръвна захар и това не е предвидено по наредбата, то тогава ще бъде санкциониран при надвишаване на лимитите. Т.е. това касае само определен брой диспансерни диагнози и лимитите за направления си ги има", каза д-р Цигаровски.
Той подчерта, че направления за консултации и изследвания се издават само по преценка на лекар, а не става по искане на пациента, тъй като това не е по правилата.
"По правилата е да се обадите на семейния лекар, да споделите своите оплаквания, той ще прецени. Т.е. можете ли да искате направления от вашия семеен лекар, отговорът е не - можете да си споделите оплакванията. Това важи не само за семейния лекар, а и за всеки друг специалист", коментира председателят на пловдивската колегия на БЛС.
Той посочи, че сред новостите при семейните лекари в НРД е дигитализацията на здравеопазването. По думите му вече по 4 различни начина пациентът може да удостовери, че е бил в кабинета на лекаря и да подпише амбулаторния лист. Това може да стане на хартия, на пен таблет, с електронен подпис и др., като лекарят преценява, коя от опциите ще даде като възможност. Целта е да се създадат условия хартията в здравеопазването да намалява.
"Освен това започва да се уважава личното пространство на лекаря, който ще може да ви насочи към неотложна помощ, когато не е на работа. Смятам, че това ще намали честотата на бърнаут синдрома на лекарите, т.е. синдрома на емоционалното прегряване и ще намали болестите, както и лекарите, които се отказват и бягат от професията", обясни още д-р Цигаровски.
По думите му финансирането от НЗОК в момента компенсира частично инфлацията, а системата продължава да бъде недофинансирана и там, където е недофинансирана, се поддържа ниво, като лекарите правят чудеса.
Що се отнася до болничната помощ, където цените остават без промяна поради изчерпан лимит, Лекарският съюз влиза веднага в нови преговори. Това е така, тъй като цени и обеми се договарят всяка година в съотвествие с бюджета и се подписва анекс, въпреки че НРД се сключва засрок от три години.
Според д-р Цигаровски положителното е това, че промените влизат в сила в здравната система със задна дата и това ще компенсира донякъде инфлацията.
Чуйте още по темата в интервюто на Веселина Пеева с председателя на РК на БЛС - Пловдив д-р Георги Цигаровски.
Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..
В Пловдив се провежда двудневен семинар "За нашата обща цел" посветен на сътрудничеството между медицинската гилдия и общността "Анонимни алкохолици", в помощ на страдащите от алкохолна зависимост. В програма "Точно днес" говорим по темата с д-р Иван Добринов , психиатър. Събитието е в пловдивския хотел „Пълдин Кооп“, бул. „Цар Борис III-ти..
Еднозначно вървим към избори, май , заяви пред Радио Пловдив журналистката Стояна Георгиева , главен редактор на сайта mediapool.bg. Тя нарече разцеплението в ПП-ДБ тактическо и припомни, че от ДБ са деклалирали, че не искат да влизат в някакво мнозинство, в окето участва и партия "Възраждане". Затова, по думите й, е логично тези..
"Пипането с нечисти ръце на Конституцията е част от факторите, които ни вкараха в тази криза. Конституционните промени, осигурени с подписа на Делян Пеевски от старана ПП-ДБ са причините за кризата, на която сега виждаме проявленията. Блокажът на Парламента, и то рекордно дълго време, издава това, че политическата криза навлиза в ново качество и..
Мемориална плоча в памет на репресираните от комунистическата власт тютюноработници при стачката през 1953 г. беше открита в Пловдив по инициатива на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“ и Клуб на жените ДСБ Пловдив, с подкрепата на Министерството на отбраната. Пловдивската стачка през 1953 г. е стачка на тютюноработничките срещу..