Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е "Живот в зелена среда" и възможен ли е у нас?


Над 30 места в България ще се включат тази година в Европейската нощ на учените - SEARCH 2023. 

Инициативата започва днес и ще продължи в събота.

Популярна наука ще има в Асеновград, Белоградчик, Бургас, Варна, Долна Митрополия, Казанлък, Пловдив, Русе, София, Троян, с. Черни Осъм, Ямбол, дори в родопската теснолинейка Септември-Добринище.

Пловдив за поредна година е едно от местата, които се включват в Европейската нощ на учените. Един от участниците е доц. Ангел Джамбов от Медицинския университет в Пловдив. Лекцията, която той ще изнесе, е на тема „Дали животът в зелена среда ни прави по-здрави?“.

„Отговорът е – Да! Прави ни по-здрави, до степен, която често дори не си представяме. Сериозни научни изследвания доказват, че животът в по-озеленена среда, включително и за България, значително намаляват смъртността на „популационно“ ниво.  Зелената инфраструктура на едно населено място стимулира човека да е по-физически активен, с повече социални контакти на открито и редица други положителни резултати“.

Какво обаче трява да се разбира под „Зелена среда“?

Това е среда с повече зелени площи за обществено ползване, добре поддържани, но също и среда която е устойчива и самоподдържаща се. Това е една концепция за трансформация на градовете в които в момента живеем, в градове, които са самодостатъчни, с бързо придвижване пеша или с колело до желаните локации. Да не се чувства зависимостта от моторизиран транспорт -  разказва доц. Ангел Джамбов.

Началото е в 17:45 ч. във фоайето на Учебен корпус 2 на Медицинския университет.

Ще бъдат представени интересни данни и изследвания, както и да чуят – някои вероятно за пръв път, че личният ви лекар може официално да ви предпише посещение в някой национален парк като необходимо за вас лечение.

Какво още разказва доц. Ангел Джамбов – носител на наградата „Питагор“ за утвърден учен в областта на науките за живота и медицината - чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Севдалин Палаузов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16

Увеличението на заплатите трябва да бъде с около 15% тази година

Тази година увеличението на работните заплати в България трябва да е около 15 % - с колкото беше повишена минималната работна заплата. В противен случай ще имаме приравняване на можещите и знаещите, квалифицираните работници с тези, които са с най-ниска квалификация и образователен ценз. Мисля, че това не го заслужава нашето общество. Това..

публикувано на 12.02.25 в 09:55