Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протестите са символ на политическо изнудване

Д-р Любомир Стефанов
Снимка: Личен архив

"Протестите се превърнаха от ден първи за най-незапознатите в символ на политическо изнудване в момента", заяви в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив политологът Любомир Стефанов. По думите му този вот на недоверие, скоропостижно организиран от опозицията, всъщност е показал само едно, че претенциите на хората в сектора, колкото и да са странни и неразбираеми за широката публика, се политизират и то много яростно от една опозиция, на която ѝ липсва каквато и да е тема за това да контраатакува по места кандидатите на управляващата коалиция.

Според политолога, ако човек не е в час с проблемите в България, гледайки дебата в парламента, вижда хора, които се замерят с приказки.  

"Не съм чул нещо повече от заявки или общо политическо говорене, защото енергийните експерти имат резерви по нещата, които се случват в сектора, хората, които протестират имат своето мнение и го изразяват по техния си начин с протести или някакви подписки, а ние, широката публика, също имаме притеснения. Аз не чух разговор по същество, как и какво ще се случи с електроенергията за бита и бизнеса, чух едно абсолютно показно политическо формализиране на претенции за некомпетентност, но просто хвърлени ей така на общо основание. Затова смятам, че темата, която опозицията избра, за да внесе вот на недоверие просто им дойде от никъде", коментира Стефанов.

Той оприличи дебата като практиката на филибустерите в САЩ. 

"Там един човек взема думата и говори каквото се сети, само и само да убие времето и да не се стига до практическо обсъждане по същество, още повече до гласуване. Дебатът по същество на тема енергетика или пък всичките й измерения – вносна, износна и т.н., е отвъд експертизата на 99,99% на широката публика и общественост, включително и на хората, които работят там, колкото и да им е тъжна тази диагноза. Това е в експертизата на толкова малко хора и тези решения не могат да се вземат на коляно, още повече след очевидно предизборен дебат в парламента по време на кампания за местни избори", подчерта политологът.

Според него председателският съвет днес е допълнение на снощната среща с експерти по сигурността при президента, защото парламентът е източникът на властта в държавата. 

"Това че конституцията ни не е съвършено уредена и правилно регламентираща отговорностите в държавата все повече лъсва и затова беше нормално това да се случи в парламента. И снимките, които разгледах, показват несъстоятелността на някои от обвиненията, които се чуха в парламентарната зала защо единият е бил там, а другият не. Накрая ги видяхме седнали всички на една маса в парламента, можаха да се видят, да се проверят, че не са по кампания в държавата, т.е. обвиненията в незаинтересованост и задкулисие увисват и всеки, ще разбере, че дебатът в залата не беше дебат, а една безплатна възможност за всички парламентарно представени партии, особено опозиционните, ще ме простите за разговорния израз „да наругаят правителството“ специално в сектор "Енергетика", без да предложат качествени промени, а просто да размахват пръст и да се замерят с квалификации", посочи Любомир Стефанов.

Той допълни, че най-парадоксално е, че никой не си е направил труда да прочете съответните планове. 

"Тези документи за Зелената сделка са в процес на изготвяне на последните 10-15 години. Тези неща аз ги говоря на моите студенти от 10 години. Съжалявам, че никой не си е направил труда да се заинтересова, особено тези, които са най-пряко потърпевши, но тази материя е тук и ние я преподаваме, работим и живеем с нея. И това, че някои хора са се сетили едва ли не в 12:02, че има такъв казус и той ще се случи, защото България е член в съюз, който е взел такъв курс на политика и защото тези дебати са минали, и нашите представители са били там, но никой друг не си е направил труда да разбере те какво са гласували, защо и какво следва от това, е проблем на общността, но най-вече маркира онова, което наричаме  комуникационен проблем на всички нива. Държавата ни прави много неща, ние не се интересуваме от тях, понеже традиционно не харесваме политиците, мразим партиите и т.н. но изведнъж някой вижда някъде нещо, посочва го с пръст и казва: „Олеле какъв ужас!“. Докато сме в тази ситуация на незаинтересованост, няма да се промени рационалният подход, информираното съгласие и вземането на решения", каза още политологът.

Още чуйте в интервюто на Димитър Владимиров с политолога Любомир Стефанов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55