Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории за динозаври утре в Природонаучен музей Пловдив


На 27 октомври 2023 /петък/, от 18:30 часа, в зала “Планетариум” на Регионален природонаучен музей –Пловдив ще бъде представена първата по рода си научнопопулярна книга на палеонтологична тема, написана от български автор в първо лице и илюстрирана от него. „Песента на титаните: история за динозаври“ и авторът й Владимир Николов ще очакват всички малки и големи любители на динозаврите, за да отговорят лично на техните въпроси. 

Владимир Николов е палеонтолог и палеоилюстратор, докторант в Националния природонаучен музей при БАН. Изследва костните тъкани на фосилни гръбначни животни, открити в България, и участва активно в проучването на динозавърското находище край град Трън. Носител е на докторантската стипендия на фондация „Карол Знание“ за 2020 г., а работата му в Трънско е подкрепена от The Jurassic Foundation. Илюстрирал е детската книга Excavate! Dinosaurs: Paper Toy Paleontology и е автор на корицата на българското издание на бестселъра „Възход и падение на динозаврите“ на Стийв Брусати. Участник е в международната палеоарт изложба Picturing the Past (2018), а негови творби са отпечатвани в учебници, научнопопулярни книги, енциклопедии и списания. 

Събитието е с вход свободен и всички присъстващи ще имат възможност да чуят от първо лице разказ за историята на самата книга от зараждането на идеята до реализирането ѝ. 

„От дете искам да напиша и илюстрирам книга за динозаврите. Даже не една, а много иразлични книги. Неведнъж съм започвал, всеки път в различен формат, стигал съмдонякъде, и съм изоставял проекта. Не съм си представял, че ще бъде точно тази, че щеразказва нещата, за които разказва, и ще изглежда по начина, по който изглежда“,споделя Владимир в профила си във Фейсбук.

В седемте разказа в книгата той проследява историята на третата експедиция до Трънското находище на динозаври, провела се през 2020 година. На страниците оживяваежедневието на учените, работата и трудностите, с които се сблъскват, описани саметодите, които използват, за да осветят историята, нашепвана им от древните кости прездълбините на времето.За най-любознателните е включен подробен терминологиченречник, биографични профили на участниците в експедициите и множество снимки,диаграми и илюстрации с реконструкции на гръбначните животни обитавали България през къснокредната епоха. Епилогът към книгата е на световноизвестния експерт по динозаврите проф. Стийв Брусати.

Научни консултанти на изданието са проф. Николай Спасов и гл. ас. Латинка Христова отНПМ-БАН, проф. Марлена Янева от Геологическия институт-БАН и гл. ас. Дочо Дочев от Геолого-географския факултет на Софийския университет.

За най-новите и любопитни находки, открити само преди няколко месеца по време на поредната експедиция, както и за предстоящата среща утре в Природонаучен музей Пловдив, днес в предаването "Вход свободен" попитахме самият Владимир Николов. Какво ни отговори той, чуйте в прикачения звуков файл. 

По публикацията работи: Станка Лазарова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В Смолян започва документалният фестивал "Родопи филм фест"

В Смолян днес стартира четвъртото издание на Международния документален фестивал „Родопи филм фест“. В продължение на 4 дни зрителите ще могат да видят общо 36 филма от България, САЩ, Сърбия, Полша, Тунис, Португалия, Аржентина и други страни. Основен акцент на фестивала тази година е поставен върху музикалните филми, като мотото е „Слушай..

публикувано на 11.07.24 в 08:49

Христо Тотев се завръща в Пловдив с изложбата "Махалото"

Арт клуб и галерия "Савов " открива ретроспективна изложба " Махалото" на художника Христо Тотев .  В експозицията са включени рисунки, графики и живописни платна от различни периоди в творчеството на живеещия в Сливен художник. "Обичам Пловдив, тук имам приятели художници и не само. Тук съм живял близо 20 години, любимо място ми е..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

"Времето на алафрангата" гостува в Смолянския музей

Регионален етнографски музей – Пловдив гостува на РИМ „Стою Шишков“ – Смолян с една забележителна изложба. „ Времето на алафрангата “ e интересен поглед към възрожденската действителност в един многовековен и многоетничен интеркултурен град като Пловдив, който и в миналото, и днес винаги е бил част от Европа. Алафрангата е разказ, пренасящ във времето..

публикувано на 10.07.24 в 14:13

Здравка Евтимова получи Националната Вазова награда

Националната литературна награда  „Иван Вазов“ тази година ще бъде връчена на официална церемония  в рамките на Вазовите дни на писателката и преводачка на англоезична литература Здравка Евтимова. Решението за удостояването й с приза бе взето единодушно през юни  от 9-членна комисия с председател заместник-кметът Калина Чилингирова и..

публикувано на 09.07.24 в 10:26

Излезе "Градът не забравя" на Богдан Русев

Завършващият роман " Градът не забравя " от трилогията за Бързаков и Филипова излезе от печат на 18 юни. Този път заплетеният случай започва от Пловдив , но води в София, а залогът — повече от сериозен: животът на психоложката Агнес Филипова.  В тази трета част от нашумялата поредица гениалната д-р Филипова и Бързаков най-сетне са решили да..

обновено на 09.07.24 в 10:06