Миналата неделя с хартия, сега в неделя и с машини. Така изглежда картината на гласуване на първи и втори тур на местните избори. Промяната дойде с решението на Върховния административен съд, който върна машинното гласуване. Решението на магистратите не може да се обжалва. Няколко часа по – късно ЦИК обяви решението на ВАС за своя победа. От комисията обвиниха медиите и т.нар. експерти, че са коментирали превратно решението на съда.
Какво всъщност постанови съдът? Как едно законосъобразно, според ЦИК, решение да се гласува с хартиени бюлетини, е отменено като правно неоснователно, ако е законно? Основателни ли са твърденията за неговата нищожност? Търсим експертния коментар на проф. Пламен Киров, преподавател по конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Препятства ли машинният вот прозрачността и сигуронстта на изборите? Само принтери ли са машините за гласуване? Кой принтер се нуждае от код, за да работи? Какво представлява операционната система на тези машини, които всъщност са компютри? Има ли рискове при тяхната употреба? Какви са дупките в сигурността им? Отговорите търсим от експерта по киберсигурност доц. Златогор Минчев.
Невалидни бюлетини, поправяни бюлетини и то от членове на секционни комисии, подарени преференции – на какво още се натъкнаха наблюдатели на изборния процес? Говорим със Стоил Стоилов, изборен наблюдател с дългогодишна практика.
Гласуване с хартия и/или машина? Димитър Владимиров събра мненията и коментарите на пловдивчани.
Иванка Петкова ни среща с успял журналист в политиката – това е дългогодишната журналистка Дима Шопова, която вече е общински съветник в местния парламент на община „Родопи“.
Даниела Добрева проследи два предизвестени инцидента в града – поредно дърво падна върху паркирани автомобили, този път в район „Южен“, а в „Северен“ парче мазилка се отчупи от моста на "Ален Мак" и строши стъклото на кола. В репортажа ще чуем отговорите на Общинското предприятие „Градини и паркове“ и на заместник-кмета по строителството Пламен Райчев.
В последния ден на октомври се срещаме в програма „Ден след ден“ от 15 до 17 часа. Слушайте ни!В седмицата, в която отбелязахме два големи християнски празника – Йордановден и Ивановден, обръщаме поглед към църквата. Решението на ВКС да бъде регистрирана българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна..
Нова година – нови, по - виски цени! Увеличени са сметките за ток, парно, газ и вода. Най-голямо е повишението при водата и парното. С растящите сметки за отопление расте броят на енергийно бедните у нас. Всеки четвърти българин не може да топли дома си, по този показател сме първи в Европа. Очертава се плащеща тенденция в България -..
Как да сме благодарни, когато животът ни изправя пред изпитания? Защо да сме благодарни, вместо недоволни и гневни? И още - как да изграждаме емоционална устойчивост? Отговорите на тези въпроси очакваме да разберем днес в предаването "Вход свободен" от Марияна Стракова. Тя е сертифициран йога преподавател, НЛП практик, ментор, пътешественик,..
Плавно минаваме към темите на 2025 година, част от тях влачим от 2024-та. Липсващият бюджет на държавата е проблем, който трябва да успокоят тактически в Народното събрание. Какво се очаква след като депутатите от бюджетната комисия приеха удължаване на действието на бюджета за 2024 година, ще питаме икономиста Георги Вулджев , който ще коментира..
Непоискана от потребителя услуга-така от потребителски организации коментираха предлаганото увеличение на цените на услугитена мобилните оператори, съчетано и с така нареченото „подобряване на абонаментния план“. По темата говорим с Габриела Руменова от онлайн платформата „Ние, потребителите“. Ще потърсим коментар и на направените от..