Миналата неделя с хартия, сега в неделя и с машини. Така изглежда картината на гласуване на първи и втори тур на местните избори. Промяната дойде с решението на Върховния административен съд, който върна машинното гласуване. Решението на магистратите не може да се обжалва. Няколко часа по – късно ЦИК обяви решението на ВАС за своя победа. От комисията обвиниха медиите и т.нар. експерти, че са коментирали превратно решението на съда.
Какво всъщност постанови съдът? Как едно законосъобразно, според ЦИК, решение да се гласува с хартиени бюлетини, е отменено като правно неоснователно, ако е законно? Основателни ли са твърденията за неговата нищожност? Търсим експертния коментар на проф. Пламен Киров, преподавател по конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Препятства ли машинният вот прозрачността и сигуронстта на изборите? Само принтери ли са машините за гласуване? Кой принтер се нуждае от код, за да работи? Какво представлява операционната система на тези машини, които всъщност са компютри? Има ли рискове при тяхната употреба? Какви са дупките в сигурността им? Отговорите търсим от експерта по киберсигурност доц. Златогор Минчев.
Невалидни бюлетини, поправяни бюлетини и то от членове на секционни комисии, подарени преференции – на какво още се натъкнаха наблюдатели на изборния процес? Говорим със Стоил Стоилов, изборен наблюдател с дългогодишна практика.
Гласуване с хартия и/или машина? Димитър Владимиров събра мненията и коментарите на пловдивчани.
Иванка Петкова ни среща с успял журналист в политиката – това е дългогодишната журналистка Дима Шопова, която вече е общински съветник в местния парламент на община „Родопи“.
Даниела Добрева проследи два предизвестени инцидента в града – поредно дърво падна върху паркирани автомобили, този път в район „Южен“, а в „Северен“ парче мазилка се отчупи от моста на "Ален Мак" и строши стъклото на кола. В репортажа ще чуем отговорите на Общинското предприятие „Градини и паркове“ и на заместник-кмета по строителството Пламен Райчев.
В последния ден на октомври се срещаме в програма „Ден след ден“ от 15 до 17 часа. Слушайте ни!Днес в предаването ще се срещнем с жив и истински литературен герой и то без кавички. Той е сърбин, когото любовта е довела в България и Пловдив е неговия предпочитан адрес. Той е кино- документалистът, продуцент и преводач Блажо Николич, чиято собствена съдба прилича на филм. За неслучайните предопределености , срещите със съмишленици, които..
Отложеният край на първото парламентарно заседание на 11 ноември постави на пауза държавата, а последният ден от работната седмица прави особен звучен актуалният за нормализирането на политическия процес въпрос ще успее ли подновеното гласуване да постигне заветните 120 гласа за избор на председател на Народното събрание. Всички други теми за неясни..
На 21 ноември Православната църква чества Въведение Богородично. Празникът се чества и като Ден на християнското семейство и на православната младеж. Символиката на празника е новото начало за духовен растеж. Темите днес : Грижата за уникалните мозайки в Епископската базилика на Филипополсблъска позициите на съветници и кметска управа в..
В Деня на християнското семейство Ви срещаме с усмивка, добри мисли и не на последно място с интересни събеседници! Първият такъв е психолога и психотерапевт Красимира Харлова, създател на Център за детска и фамилна терапия "Касиопея". За силата на семейството в миналото и днес, и защо модерната напоследък тенденция двойките да живеят на семейни начала,..
Точно днес ще продължим да търсим отговори на важните за обществото въпроси, от концентрацията на безпомощност в средите на народните избраници, до знаците, които сочат нови избори скоро. Разговор с политолога проф. Александър Маринов . Няма да пропуснем отбелязването в Пловдив на Деня на християнското семейство, 21 ноември. Разговаряме с Недка..