Да се намали с 30% предотвратимата смъртност от сърдечно-съдови заболявания до 2030 година. По този показател България оглавява негативната статистика на Европейския съюз.
Водещите приоритети, свързани с намаляването на този вид заболявания са записани в Националния план за сърдечно съдово здраве. Той е изготвен от Дружеството на кардиолозите в България и се прави за пръв път у нас.
Приоритетите в него коментира в програма "Точно днес" проф. Мария Токмакова, началник отделение към Кардиологична клиника на УМБАЛ „Св. Георги” ЕАД – гр. Пловдив. Тя е зам.-ректор по научноизследователска дейност и преподавател в секция „Кардиология“ на Първа катедра по вътрешни болести на МУ, член на Дружеството на кардиолозите в България.
Проф. Токмакова каза, че сърдечно-съдовите заболявания заедно с онкологичните са сред водещите за смъртността у нас.
Националният кардиологичен план е естествено продължение на една инициатива, под егидата на Европейското кардиологично дружество.
Кардиологът отбеляза, че планът ще включва всички заинтересовани страни, като представителите в алианса ще подпишат меморандум, където ще се опишат целите на Националния кардиологичен план, който ще е част от Националната здравна стратегия.
Ние очакваме подкрепа от Министерството на здравеопазването, като е необходимо време и енергия, посочи проф. Токмакова. По думите й трябва проактивно да се случат заложените идеи в плана. Те са свързани с ранната профилактика и диагностика на кардиологичните заболявания, също и спад с 30% на преждевременната смъртност, на хора под 65 години.
Положителен пример е напр. превенцията на миокарден инфаркт, където се виждат резултатите от реформата на доц. Божидар Финков
Цялото интервю на Елена Крушкова с проф. д-р Мария Токмакова може да чуете в звуковия файл.
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..