Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

92-годишна учителка от Пловдив майстори красиви сурвачки

Сурвакането е един от най-колоритните и любими обичаи в България, запазил се жив и до днес. Децата-сурвакари тръгват по къщите още в първите часове на Новата година, като първо сурвакат най-близките си хора вкъщи, а след това и съседите. Всяко дете трябва да бъде въоръжено с шарена дрянова сурвачка, украсена с вълна, пуканки и плодове, за да нарича за здраве и берекет на близките и съседи. След като ги сурвака по гърбовете, те го даряват с пари, гевречета, бонбони и други лакомства. 

А кой прави сурвачките за децата? 

92-годишната Вера цял живот е била учителка. Но всяка година, десетина дни преди настъпването на Новата година тя започва да майстори сурвачки.

"Купувам дряна, вълната и вълнените прежди. След това сгъвам клонката да стане кръгчето. После увивам с вълна пръчката и кръгчето. Сглобявам ги, да прилича на сурвачка, а след това ги оставям. Започвам да правя цветята от вълнената прежда. Връзвам ги навсякъде. Пуканките мушкам една по една, това е най-трудното и тях ги слагам за берекет и здраве. Гледам цветчетата също да носят нещо за здраве. Синьото по традиция казват, че маха лошите неща и болестите, да не се урочасва. Бялото е щастието, зеленото е плодовете, червеното е здравето и късмета. Всичко събирам заедно и продавам сурвачките. На всяка сурвачка има по една паричка и по една люта чушка. Паричката - да върви на хората на добре, да печелят. А лютата чушка да бягат всички неприятности и болести от лютивото. Най-отгоре слагам и звънче за Дядо Коледа, да се радват децата, че идва", разказва учителката. 

Възрастната жена е започнала да прави сурвачки преди 30 години и така, до ден днешен.

"Много ученици съм научила да си правят сами. Сега са големи и ги виждам - много хубави правят, даже по-хубави от моите. Така, понеже не работят, си прибавят по някой лев към бюджета", обяснява тя. 

Във всяка сурвачка Вера влага по нещо от себе си. И освен, че нарича, докато ги прави, тя ги и освещава в църква.

"Отивам при попа и освещавам една сурвачка, а след това с осветената вода всичките ги пръскам, да носят здраве във всяко семейство, радост, успех, късмет и приказката да върви: Господ напред до дълбоки старини", споделя майсторката. 

По думите й сурвачката не бива да се пази за следващата година, за да не се остават болестите и лошите неща вкъщи.

"Когато сурвакаш, всички болести, неприятности, нещастия, които са били през годината да изчезнат и вече нов късмет да дойде. Но някои пазят старите сурвачки в гардероба, т.е. пазят лошото, болестта и си го скриват вкъщи. Свърши ли Васильовден, до 14-ти януари по стар стил, сурвачката се хвърля в река или се изгаря", разяснява Вера старинния обичай. 

Обикновено сурвакари са децата. Но възрастната жена не е на същото мнение.

"Всички вече сурвакат - и от най-малките, до най-големите, които сурвакат майка си и баща си. Те пак са деца на родителите си", категорична е тя. 

Сурвачките си Вера продава по 10 лева. Наша проверка показа обаче, че дряновите клонки за сурвачки на пазарите в навечерието на празника вървят между 5 и 7 лева, а тези за късмети в баницата, са по два лева. Каквато и да е сурвакницата, пожеланието към сурвакания според Вера, трябва да е едно: драве, сили, успех, късмет и всичко добро. Да е жив и здрав, до дълбоки старини!"



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Мехмед Юмер

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в политиката

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в българската политика и винаги е било така. Оттук нататък не можем да правим здравословни анализи, без да чуем почетния председател Ахмед Доган, за да получим по-ясна представа за случващото се в партията. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив журналистът от сайта Obzornews..

публикувано на 04.07.24 в 11:13

Партията ДПС в момента е инструмент за контрол на властта

Неуспехът на проектокабинета на Росен Желязков беше предизвестен още от самото начало, коментира в предаването "Точно днес" политологът Георги Проданов . По думите му, още когато ГЕРБ-СДС получиха мандата, лидерът им обяви, че ще търсят правителство на малцинството и то най-вероятно няма да мине. Вчера Бойко Борисов също го повтори няколко пъти,..

публикувано на 04.07.24 в 09:58

На Общо събрание Горнослав се обяви против кариерата

На общо събрание жителите на асеновградското село Горнослав се обявиха против изграждането на близката кариера.  На форума са присъствали близо 60 процента от жителите на селото, които единодушно се обявиха против кариерата, която отстои само на 500 метра от домовете им. Това съобщи в интервю за Радио Пловдив Миглена Георгиева, жител на..

публикувано на 04.07.24 в 07:57

Вероучение в училище е необходимо за духовното израстване

В програма "Точно днес" разговор з а посоките, по които поема служението на новия патриарх Даниил, също и за посещението на Вселенския патриарх Вартоломей и за знаците, които са важни за обединението на църквата ни. По темата говорим с адвокат  Александър Тодоров , богослов и магистър по теология, той е бил и преподавател в Богословския факултет на..

публикувано на 04.07.24 в 07:00

И пловдивски аптекари се включиха в протеста

Пловдивските фармацевти протестираха в продължение на два часа на работните си места. Така те се включиха в недоволството на колегите си от цялата страна срещу измененията на Наредба 4, предложени от здравното министерство и НЗОК.  Анелия Найденова, магистър фармацевт и управител на една от аптеките, които ппротестират, дефинира пред Радио Пловдив..

публикувано на 03.07.24 в 15:43