Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ГЕРБ и ПП-ДБ разбраха, че конфронтацията е в техен ущърб

Даниел Смилов
Снимка: БГНЕС

Двете основни групи ГЕРБ и ПП-ДБ осъзнаха, че противопоставянето и острото излизане един срещу друг, каквато беше стратегията на партията на Бойко Борисов миналата година, не работи добре за нито една от формациите.

Не само, че не работи в тяхна полза, а подрива доверието и в двете. Това коментира политологът доц. Даниел Смилов в предаването „Ден след ден“ на старта на новата политическа година.

Според него поведението на ГЕРБ и ДПС да демонстрират, че без тяхното пряко участие в правителството страната ни не може да се управлява, систематично да създават усещането, че вървим от криза в криза - бяха заради местните избори.

„В края на годината обаче се оказа, че това нагнетяване на напрежението далеч не даде очаквания управленския резултат. Напротив резултатите от местните избори показаха,че съотношението между силите се запазва, дори ГЕРБ отстъпи сериозно в София и на други места.

Това е основната причина за нормализиране на отношенията“, обясни доц. Смилов.

По думите му писмото на Ахмед Доган за съпредседателството на Делян Пеевски е загатнало за това, че той търси геоополитически баланси с Турция, но и с Русия.

Политологът прогнозира, че ако  страната ни разумно си изиграее картите, то до края на годината ще имаме дата и за присъединяване в Шенгенското пространство по суша. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28