Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Време е историята да се учи от българска гледна точка

Крайно време е българската история да започне да се учи от българска гледна точка, а не от чужда, не от съветската и руската. Това коментира проф. Димо Чешмеджиев, университетски преподавател и учен от БАН, по повод  дебата за съдбата на паметника „Альоша“ на Бунарджика.

Той добави, че ако погледнем темата през призмата на историята, то изобщо не би трябвало да има дебат.

„Ако го погледнем от гледна точка на българската национална история този паметник трябва да бъде премахнат, тъй като той няма никаква връзка със събития от тази история. Не заличен, а преместен в Музея на социалистическото изкуство, за да се знае какво изкуство се е създавало през този период и на кого е служило то“, каза проф. Чешмеджиев.

Той добави, че не знае как би могла да се обясни несправедливостта на режима, тъй като четейки написаното на плакатите на протеста в защита на Альоша се вижда, че няма да бъде разбрана.

„Рационално обяснение за някои от написаните неща, като Альоша е нашият Христос, няма. Не знам дали може адекватно да се обясни на хората какво се е случило в близкото минало“, каза историкът.

Обясни, че през 1944 г. страната ни е окупирана. Тогава правителството се събира, за да скъса съюза с хитлеристка Германия и един съветски агент докладва на съветското ръководство.

„Червената армия бързо влиза в България. Обявява се предварително война на България, за да може тя да влезе като окупираща армия, не като съюзническа армия.

Имайте предвид, че дотогава  България поддържа дипломатически отношения със Съветския съюз, въпреки че в съветските консулства се намират количества оръжия по това време и тук се пращат парашутисти, подводничари. 

Влиза окупационната армия довежда на власт една партия, която е маргинална до този момент – БКП и тя започва да издига паметници. Създават идеята за борбата с фашизма. Това обаче е невярно.

По-младите не знаят, но първият проект за създаване на паметник в Пловдив е на Сталин.

Сталин междувременно умира и променят проекта, правят паметник на руски войник, който е победил хитлеризма. 

Руският войник несъмнено има принос в победата над хитлеризма, но такъв имат и други европейски и американски войници“, обяснява проф. Чешмеджиев.

Добавя още, че партията после започва да води антибългарска политика, която е просъветска политика. Пример дава с отричането на Македония и на други български земи. Подчерта, че българският национален идеал е обявен за националистически,  фашистки .

Според историка грешките на историята ни струват една разколебаност в националната същност и тичане след чужди идеали.

По думите му дебатът по темата пък ясно показва, че българинът винаги ще търси голям брат, който да го закриля.

„Забравяме, че България е била велика държава, че народът ни макар и малък има с какво да се похвали“, добави Чешмеджиев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28