От този месец студентите постепенно влизат във втория си семестър, който за приетите държавна поръчка става безплатен, както и обучението им въобще. За бързото решение на кабинета „Денков“ да обяви, че държавата ще плаща таксите във ВУЗ разговаряме с бившия министър на образованието проф. Сергей Игнатов.
Българският историкът каза, че тази мярка мирише на вехтория, и я определи като популистка.
"Не се прави уточнението, че държавите от Европа имат друга данъчна система, защото у нас не е такава, и ако се направи допитване в България, едва ли ще има пълно съгласие от обществото. През 1999 година премиерът Иван Костов обоснова въвеждането на споделено финансиране за висшето образование", припомни проф. Игнатов.
"Днес таксите са по-малки от средната работна заплата за страната, те се плащат на семестър, това е едно, и второто, което прави впечатление е, че държавата се отказва от политика, която стартира преди 5 години, тогава бяха премахнати такси за специалности, където има нужна от повече кадри и там студентите не заплащат обучението си. Например, специалност "Хидростроителство", където учат само 6 човека, а имаме 5000 язовира в страната, също "Математика", "Корабостроене", както и т.нар. защитени специалности, смятам, че тази мярка даде положителен резултат. Припомням, че в България вече действа система държавно гарантирано студентско кредитиране", каза още бившият министър на образованието. Той припомни, че кредитирането стартира от 2011 година и оттогава МС гласува поддръжка, примерно от над 80 млн. лева.
"Практиката сочи, че вече са осигурени средствата за този и за следващия семестър, но тези компенсации трябва да актуализират и натам в годините", смята историкът.
"България има най-ниския бюджет за висше образование, около 0,6% от БВП се дават за висше образование, дори смятам, че ние не сме имали толкова ниско финансиране. 150 млн. лева да са дадат за стипендии, ако студентите имат договор и останат да се реализират в България, това да са истински стипендии, а не тези на калпак", каза проф. Сергей Игнатов. Той заяви: "Евтиното образование не е качествено."
"По геополитически причини имаме стабилно правителство, но никой не дава гаранция за компенсация на системата на висшето образование", допълни още проф. Сергей Игнатов.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл по темата.
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..