Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мобилно приложение ще помага на сърдечноболни пациенти

МУ-Пловдив в международен екип за мащабно кардиологично изследване

| Интервю

Мобилно приложение ще помага на сърдечноболни пациенти в България. По проекта вече работи Медицински университет-Пловдив, заедно  с международен екип за мащабното кардиологично изследване. 

Проучването се провежда в рамките на Европейска програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ по проект AFFIRMO, в който участват 19 партньори от 9 държави (Дания, Великобритания, Белгия, Швеция, Италия, Румъния, Сърбия, Испания и България).

Координатор на проекта за България е проф. д-р Мария Токмакова, дм – заместник-ректор по научноизследователска дейност на МУ-Пловдив, утвърден кардиолог, с ръководни позиции в национални и международни здравни структури, с множество публикации, съобщения и лекции на световни научни форуми в сферата на кардиологията. Другите членове на екипа са експерт по неврология (проф. д-р Пенка Атанасова, дмн) и по обществено здраве (доц. д-р Ангел Джамбов, дмн).

Днес в МУ-Пловдив започва първата изследователска среща на специалистите от осемте центъра.

Изследванията ще обхванат 50 центъра от шест европейски страни, които ще включват приблизително 1250 пациенти. 

В България са селектирани 8 центъра от Пловдив, София, Хасково, Перник на базата на проявен интерес към лечението на пациенти с полиморбидност и наличието на капацитет по утвърдени в проекта критерии. По време на цялото изследване лекарят ще проследява и анализира данни, за да предостави на пациента препоръки или промени в лечението и навиците в начина на живот.

Предсърдното мъждене (атриална фибрилация) е най-честата продължителна аритмия и е свързано със значителна заболеваемост и смъртност, главно поради повишен риск от инсулт и периферен тромбоемболизъм, сърдечна недостатъчност, деменция и влошено качество на живот. Пациентите обикновено са възрастни и със съпътстващи заболявания, което прави лечението им много сложно.

Моделът, предложен в AFFIRMO, може да се транслира към широк спектър от клъстери от хронични заболявания.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разочарованият избирател е манна небесна за диктаторите

Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..

публикувано на 15.11.24 в 16:22

Кове се валякът, който ще помете статуквото

Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка  „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател.  Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен!   По думите му,  този..

публикувано на 15.11.24 в 15:51

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..

публикувано на 15.11.24 в 10:59

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35