Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ники прави мартенички с кауза

11-годишно момче от Пловдив в инвалидна количка прави мартенички, защото има нужда от средства за рехабилитация. Изделията изработва заедно с баба си.

Те могат да бъдат закупени чрез поръчка от фейсбук страницата „Да помогнем на Никола Димитров да проходи“ На страницата е посочена и дарителска банкова сметка (Дарителската сметка ще видите и в края на статията).

Поръчки могат да бъдат направени и във фейсбук профила на майката – Саша Димитрова.

Малко преди Никола да навърши годинка лекарите му поставят диагноза детска церебрална парализа. Не дават оптимистична прогноза, но майка му Саша Димитрова не се предава, защото както казва „надежда винаги има“.

И така започва търсенето на подходяща терапия за подобряване състоянието на Никола. Целта е да стане от инвалидната количка, да подобри фината си моторика и да проговори. Момчето претърпява 12 операции, по-голямата част от тях неуспешни. Ходи и на рехабилитация в България и чужбина. Рехабилитацията, която поема българската държава обаче е крайно недостатъчна.

„За съжаление, нашата държава поема само 7 дни в месеца, които са крайно недостатъчни, защото самата рехабилитация у нас трае 40 минути. 40 минути са едно нищо, затова се налага допълнителна частна рехабилитация в къщи.

Имаме оборудване за един малък рехабилитационен център – пътечка, електростимулатор, гребен тренажор, колело.

Държавата не ти оставя избор, ти трябва да се снабдиш с всичко, за да позволиш на детето си да се чувства по-добре“, обяснява майката на Никола Саша Димитрова.

В търсене на адекватна рехабилитация Никола и майка му се озовават в клиника в Полша. Летят до Варшава. Там ги чака кола на клиниката, която се намира в полския град  Голдап. Заедно с техен служител изминават 300 километра, за да стигнат до центъра.

„Рехабилитацията е по 8-9 часа на ден. Сутрин започват с гимнастика, плуване и продължават с роботизирана терапия. После пак има гимнастика, масажи, конна езда. През целия ден е ангажиран с неща, които са му полезни.

Това са хора, които обичат децата. Хора, които не си гледат часовника кога ще им свърши процедурата. Ходим там от 2016 г.“, каза Саша Димитрова.

„На мен най-любимо ми е плуването“, добави Никола.

Не закъсняват и резултатите - състоянието на Никола значително се подобрява.

„В клиниката в Полша се научи да стои седнал. Разви и други умения. Разбира дори някоя друга дума на полски. С рехабилитаторите си пращат подаръци по Коледа, никога не забравят да го поздравят за рождения му ден.

Пробвахме рехабилитация и в Словакия, и в Австрия, но комплексната рехабилитация, която се предлага в Полша я няма никъде“, коментира майката на Никола.

Един рехабилитационен курс в  Полша обаче струва между 4 500 и 5 500 евро. Сумата е непосилна за семейството. Затова и миналата година Никола и баба му започват да изработват мартенички. Събраната сума използват за рехабилитация, а червено-белите плетки са най-различни.

„Имаме снопчета по 10 бройки. Децата купуват тях най-много. Има гривнички, моят фаворит е безкрайността. Има и значки за закачане. Надявам се, да зарадваме много хора с нашите мартенички“, разказа майката на Никола.

11-годишното момче добави, че на него любимите му мартенички са тези на Ботев, тъй като той е фен на футболния клуб и ходи на всеки техен мач.

„Много ми харесва да правя мартенички. Мама ме научи“, каза Никола.

Дарителска сметка в УниКредит Булбанк
IBAN : BG22UNCR70001522564636
Титуляр : Никола Димитров
BIC(SWIFT) : UNCRBGSF
и в Revolut



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От "Добро сърце" - Пазарджик раздават над 2000 хляба

В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа  Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да покажем,..

публикувано на 18.12.24 в 16:53

Иновациите са рискови, а бизнесът у нас не обича риска

Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки?  Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това  невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..

публикувано на 18.12.24 в 16:30

Зърнарите готови на масови протести още преди Нова година

Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..

обновено на 18.12.24 в 15:54

С 2/3 ще е по-малък бюджетът на "Грижа в дома" през 2025 г.

С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив.  Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..

обновено на 18.12.24 в 11:36

МК бави необосновано 200 000 лв. за Кукления театър в Пловдив

Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков.  Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет.  Проблемът се повтаря от миналата..

публикувано на 18.12.24 в 11:34