На 24-ти февруари се навършват 2 години от войната на Путин в Украйна. Според дипломата и международен наблюдател Димитър Гърдев тези две години са трагедия и авантюра, платени с много жертви и от двете страни.
20 и няколко процента от територията на Украйна бяха завзети – освен Крим, Донецк и Луганск, бяха превзети Запорожка и Херсонска област. Контранастъплението на Украйна през лятото на Югоизточната част на фронта не успя и така се стигна до една позиционна война на изтощението с огромни жертви. От политическа гледна точка тази война показа мащабността на частните военни компании от типа на Вагнер, които акумулираха огромно количество хора – около 60 хиляди души от колониите и затворници. Тези наемници осъществиха щурм към Москва, който е много важен момент от войната. По- късно лидерите им бяха убити. В същото време в Украйна всички командири бяха сменени, включително и главнокомандващия, коментира Гърдев.
Според него изходът от войната са дипломатическите преговори, защото резултатът е, че няма успехи на бойното поле, а жертвите се увеличават. Първо трябва да се постигне примирие на бойните действия, но преговорите не означава, че трябва Украйна и страните, които я подкрепят да се съгласят с условията, които Москва предлага като неутралитет на Украйна и запазване на превзетите области, смята анализаторът.
Според него и Киев е поставял максимални цели във войната като присъединяването на Белгород и Ростов, които са в Русия. "Киев трябва да бъде подкрепян. Позицията на Украйна на масата на преговори не трябва да бъдат леки, те трябва да имат тежест за предоговоряне на условията за примирие. Не бива Украйна да бъде оставена без подкрепа – политическа, военна и финансова", подчерта Димитър Гърдев и добави, че в противен случай конфликтът ще продължи да се интернационализира, ударите ще се разширяват и по цивилни цели, като вървят и предупреждения за използване на тактическо ядрено оръжие.
Мнението на дипломата е, че до момента Европа не присъства като страна, като алтернатива и като преговарящ фактор в тази война. В същото време понася най- големите загуби - мигрантски поток, ръст на цените на енергията, масовите протести в целия ЕС на фермерите заради нерегламентирания внос, увеличаващите се дотации. "Досега са похарчени над 60 млд. евро и се искат нови заеми. Няма мирни инициативи, нямаме собствени позиции, а търпим най- големите загуби", коментира Гърдев и заяви подкрепа на стратегията на НАТО и на призивите за засилване на отбранителната политика на ЕС.
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..
Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика. За изминалите две години гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан. Целта на кмета..
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..