Напрежението сред управляващите и „престрелките“ между партиите по меморандума, предложен от ПП-ДБ, коментира в програма "Ден след ден" политологът доц. Иван Начев.
Според него е съвсем нормално случващото се в момент, в който се очаква ротацията и промените, които ще се случат след нея, защото става въпрос не само за оценката за министрите, но и за оценката на зам.-министрите, които са представители на двете политически сили.
"Ние не можем да кажем, че към момента само едните имат отговорност, а другите нямат такава", коментира Начев и допълни, че се очаква пренараждане в управлението.
"От една страна имаме ПП, които малко или повече носят отговорност в лицето на министър-председателя и на министрите, които бяха излъчени в първата половина на тази договорка. От друга страна те носят най-големите негативи от това управление и съвсем естествено те искат да бъде споделена отговорността в следващите девет месеца от ротационното упрвление. Респективно от другата страна имате две политически формации в лицето на ГЕРБ-СДС и ДПС, които няма как да участват и да подкрепят включително и законодателно - днес видяхте при отхвърлянето на ветото на президента и всъщност при промяната на всички тези законодателни текстове, няма как да не искат да влияят повече върху изпълнителната власт. И несъмнено и те също имат своите основания, включително и ДПС, което някакси е незаобиколим фактор в българската политика през тези 30 години на преход и съвсем естествено иска да получи своето присъствие и влияние", посочи политологът.
Според него всички се страхуват малко или повече от политическа отговорност, а в меморандума точно това се педлага - основно да бъдат ясни как стават назначениета и не само при регулаторите, а при министирте, заместник-министрите, областните управители и т.н
"Става въпрос за една цялостна промяна в държавната машина. И когато вие носите отговорността и негативите, а пък това работи повече за мен, съответно вие искате да споделим тази отговорност, съответно и аз да нося негативите от това управление, а не само вие", даде пример Начев.
Той прогнозира, че през следващата седмица ще се направят опитите да се сближат двете позици, а в момента всеки опитва да си предаде по-голяма тежест преди ротацията.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..