На прага на втората годишнина от началото на войната в Украйна отиваме до бившата сграда на Белодробна болница в Пловдив. Сградата, която се превърна във втори дом за бежанците и само за няколко месеца бе преобразена. Вътре е топло, мирише на вкусно приготвена храна, а по коридора гордо се разхожда всеобщият домашен любимец – котка.
„Имаме всичко, за да живеем нормално. Сега можеш да разбереш, че на човек му трябва малко", каза 75-годишната Елена.
Спокойствие, примесено с тъга и малко самота цари сред украинските бежанци. 63-годишната Мария пристига в България още в началото на войната. Но мислите й са в Украйна, там живее синът й
"Миналата година лятото отидох до Украйна, но се върнах, защото синът ми каза, че ще му е по-спокойно, ако съм в България. И тази година искам поне за месец-два да отида, да видя семейството си", каза Мария.
Украинските деца посещават училище и вече владеят добре български. Плаши ги онлайн обучението, защото преди да започне войната в Украйна децата са преминали на онлайн обучение.
Във втори дом разполагат и с библиотека. Книгите по рафтовете са най-разнообаразни – тук могат да бъдат намерени както български, така и украински заглавия. Библиотекарката Ирина разказва: "Пълно е с хора всеки ден. Имаме и съвременни книги от 2022 и 2023 г."
Наталия Елис обясни, че са регистрирали социално предприятие, което предстои да заработи през април. "Идеята е в него да работят жени-бежанки, които няма възможност да работят на пълен работен ден, защото трява да се грижат за малки деца. Така ще им дадем възможност да работят по 2-3 часа", каза Наталия Елис.
В Пловдив живеят около 10 000 украински бежанци.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..