Президентът на Северна Македония Стево Пендаровски отново заяви претенции за признаването на "македонско" малцинство в България. Политическите изказвания в Скопие за "македонците в България" провокираха пореден скандал със западната ни съседка. Как ще се развият отношенията между София и Скопие?
„Предизборната борба в Скопие е жестока. Поради тази причина всеки от участниците се опитва да изтъква аргументи за политиката, която провежда. Тук трябва да кажем, че по-агресивната страна е сегашната опозиция, в лицето на ВМРО-ДПМНЕ. Те започнаха тази кампания, че щели да променят Конституцията на България и да впишат някакво македонско малцинство. Тук трябва да отворим една скоба и да кажем, че държавното устройство на Република България е такова, че в нея не се предвижда признаването на каквито и да е малцинства, няма значение какво име ще носят. Подобен опит не почива на никакво правно основание. Но тук Скопие нарушава двустранно поети ангажименти, а може би и международни. Тъй като с Договор за приятелство и съседство с България, Скопие се е отказало да има каквито и да било претенции към България. Самият факт, че те се осмеляват, макар и в предизборна обстановка, с користни политически цели, да повдигнат тази тема, за пореден път показва, че на управляващите в Скопие не може да се вярва и каквито и ангажименти да поемат, в края на краищата те са склонни да ги нарушават, в името на някакви абстрактни цели“, каза в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Спас Ташев от Института за изследване на населението и човека към БАН и преподавател в ЮЗУ „Н.Рилски“.
Той определи думите на Стево Пендаровски като „едни произволни тълкувания на държавния глава на Северна Македония“.
Експертът призна, че България допуска грешка като смята, че веднъж след като Европа е формулирала своите искания, нашият проблем е решен.
„Според мен това не е така. България трябва да има една проактивна политика, която постоянно да представя пред нашите евроатлантическите ни партньори реалните проблеми, които имат населението в Скопие. Защото от тази политика страдат обикновенните граждани“, каза още доцент доктор Спас Ташев.
Цялото интервю с доцент Спас Ташев можете да чуете в звуковия файл.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..