Доводът му е църковното разделение, породено от руската агресия в Украйна и изолацията на московската патриаршия.
Горан Благоев припомни, че повечето православни църкви категорично застанаха на страната на Украйна. В същото време нашата църква като Свети Синод, а не като лична позиция на патриарха, не демонстрира тази съпричастност към страданието на украинската църква и народ.
Затова по думите му е изключително важно кой ще застане начело на Българската православна църква, тъй като той трябва да е балансьорът, да държи църквата на правилната страна, а не на страната на агресора.
По устав новият патриарх трябва да бъде избран в 4-месечен срок след кончината на патриарх Неофит, а докато това се случи, църквата се ръководи от избран наместник. Горан Благоев обаче изрази притесненията си, че има опасност да се повторят събития от близкото минало, когато Българската православна църква 30 години стоя без избран предстоятел на църквата. Това се случи след смъртта на екзарх Йосиф до избора на екзарх Стефан.
„Притеснявам се на някой в Светия синод да не му хрумне тази идея, за да може да се направи избирането на най-удобния патриарх. Това би било повтаряне на една неудачна практика - години църквата да стои без патриарх.
Освен това имам опасения, че това може да бъде патриарх, който минава за проевропейски, но скришом гледа към Москва“, каза Благоев.
Той допълни, че почти няма митрополит, който да не отговаря на изискванията за патриарх. Сред тях е и пловдивският митрополит Николай.
„Моето мнение е, че той има амбицията да стане патриарх. Демонстрира доста силно надмощие в синода, имайки предвид и последния протест, който той организира. Никой не може да ме убеди, че строените свещеници с извадени по калъп баджове и плакати са отишли спонтанно пред Светия синод, а не са отишли по разпореждане на своя митрополит.
Това надмощие, което той демонстрира 2 дни преди патриарх Неофит да си отиде от този свят, е показателно за амбицията на този човек да върви нагоре в йерархията. Още повече, че някои негови политически контакти са обществена тайна“, коментира Благоев.
Той каза, че ще запомни патриарх Неофит с неговата дискретност, благостта му, възможността му да се опитваш да разрешаваш конфликтите с такт, дипломатичността.
"Въпреки че понякога българският патриарх трябва да бъде малко по-категоричен", добави Благоев.
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..
Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика. За изминалите две години гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан. Целта на кмета..
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..