Депутатите узакониха обработването на ниви без съгласието на собствениците им, като гласуваха на второ четене промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ), с които променят правилата за сключване а доброволни споразумения.
С какви аргументи от Българската асоциация на собствениците на земеделски земи обявиха, че с приетите експресно промени дребните собственици на земеделски земи ще бъдат категорично ощетени - коментарът е на председателя на асоциацията Евгений Орашъков.
Предложените промени в закона допускат до 1/3 от земята в дадено землище и частните имоти да се разпределят административно на земеделци, които нито са собственици, нито имат сключен договор за ползване. Това означава, че административен орган разпределя частна собственост, без да търси собственика. Това е противоконституционно, обясни в интервю за предаването "Точно днес" Евгений Орашъков.
По думите му, твърдението, че така се повишава конкурентноспособността на българския земеделски производител и по-конкретно малките местни земеделци не е вярно.
С промените сега е възможно ако 2/3 от собствениците или ползвателите са съгласни, да се обработва земята. На практика се отстъпва от идеята за сключване на доброволни споразумения за ползване. Това отстъпление е 33 % и е в интерес на големите фермери, които са 1,5 % от едрите земеделци, обясни председателят на асоциацията на собствениците на земеделски земи.
Разумно е тази промяна да влезе от следващата година, коментира Орашъков, но обясни, че много от препоръките на асоциацията не са взети предвид от депутатите.
Не можем да претендираме нито за Шенген, нито за Еврозоната, нито на равнопроставеност за евросубсидиите, ако правото на частна собственост не е гарантирано, добави той.
Цялото интервю на Веселина Пеева с Евгений Орашъков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи, е в прикачения файл.
Всяко дете по Коледа мечтае за подаръци и знае, че ще ги намери под елхата. Малчуганите са наясно, че най-хубавите подаръци ги носи не кой да е, а обичаният от всички Дядо Коледа. Затова още през ноември децата започват да съчиняват писма до белобрадия вълшебник и му ги изпращат с надеждата желанията им да се изпълнят. В Пловдив и региона..
Отварянето на границите по суша ще вкара повече чуждестранни туристи у нас. Това коментира Павлина Илиева от Обединение “Бъдеще за туризма” след като стана ясно, че от 1 януари догодина страната ни става пълноправен член на Шенген. Тя припомни, че особено през летния сезон до момента проблемите при границата с Румъния бяха огромни...
Транспортните фирми вече ще се бавят на границата не повече от 2 часа, вместо да висят както досега по 16 часа на Дунав мост. Това коментира Йордан Арабаджиев от Съюза на международните превозвачи след дългочаканата от бранша новина за пълноправното членство на България и Румъния в Шенген. До момента именно заради граничния контрол..
Пожарникари от районната служба в Асеновград и колегите им от участъка в Лъки спасиха семейство, бедстващо в снежни преспи в Родопите преди седмица. От пловдивската пожарна уточниха, че на 6 декември следобед е получен сигнал на тел. 112, че автомобилът на семейство Александрови е затънал в снега на пътя между с. Манастир и връх..
България и Румъния ще станат пълноправни членки на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Решението беше взето официално на заседанието на Съвета на Европейския съюз днес. Това е един голям ден за България, в който най- после станахме пълноценна част от голямото европейско семейство, свързано със свободното преминаване през вътрешните граници..