"Сега да водиш всичко ти и да сформираш сам Министерски съвет ще се съгласите, че не е лесна работа. Като сложим и условието за независими експерти като министри в служебния кабинет, които освен това са готови да участват в управлението, броят на възможните кандидати за кабинета става съвсем малък. Според мен това се дължи на грешната ни предпоставка и разговор към политиката", коментира политологът.
По думите му се приема, че когато някой е в опозиция, политически той автоматично е пристрастен. От друга страна, хората на държавна длъжност би следвало да имат нагласата да допринесат към следващото ниво.
"За мен след целия този разговор в политическото пространство, как ако не си на нечии хора си ничий, и малкото желаещи, ако приемем, че са малко, ще са още по-обезкуражени да им лепнат етикет: „Колаборационисти с някой“, посочи Стефанов.
Според него не трябва да се изключва хипотезата, че Димитър Главчев успее да си свърши работата, докато не видим състав и структура на Министерски съвет, занесен при президента, който ще го подпише и вкара за гласуване в Народното събрание. Не трябва и да се стига дотам, държавните служители, към които той се обръща и поканените от него експерти да отказват, защото мандатът на едно служебно правителство е хипотетично ограничен.
Стефанов смята, че вътрешният министър Калин Стефанов и министърът на електронното управление не би трябвало да остават в служебното правителство, защото са част от политическия кабинет, който очевидно е изгубил кредита си на доверие, щом парламентарното мнозинство се е разпаднало.
"Но в крайна сметка преценката е на номинираният за министър-председател. Смятам, че политически аргументи за това да се преназначават министри и да се приемат като наследство няма, а доколко са важни е, естествено е, че са важни. Вътрешният министър гарантира сигурността по чисто физически начин при евентуални злоупотерби с изборните книжа, избирателните машини и избирателните секции. Министърът на електронното управление пък е този, който сертифицира процеса по гаранцията за машините, наличието на неработещи машини, доколкото все пак машините се развалят, както и целия процес по обработка на данните и гласуването да бъде прозрачен и най-вече коректен", допълни той.
Според него Главчев не би си заложил тази бомба, да остави тези двама министри. По думите му рационалността би трябвало да надделее не само поради протестите на ПП-ДБ, а и защото вече се е натрупало негативно отношение особено към работата на министъра на електронното управление.
Политологът беше категоричен, че нито аналитично, нито прагматично е добре да има избори две в едно, не само заради технологията, но и заради формата и съдържанието на бюлетините.
"Освен това има препоръка по принцип от Европейската комисия национални и европейски избори да не се съвместяват, защото дневният ред, съдържанието и предизборната кампания, която едните и другите предпоставят, водят до взаимно натягане. Лично аз смятам, че може да е добре да ги разделим. Но, аргументът, че днешните ни парламентарните избори ще вдигнат активността на европейските, също е валиден. Въпрос на много скоростна и обективна оценка на това, какво е подходящо и дебело искам да го подчертая, за държавата и за обществото, а не за частно-политически, партизански интереси, ако трябва да бъда още по-точен", коментира той.
Стефанов определи като поредна цинична заигравка аргументът на партиите за икономия на държавни средства.
"Това е вторичният порядък, първичният, който мен ме притеснява е заговорът към разговора към политическото. Той е тотално принизен, изключително примитивизиран и по този начин самата политика излиза като един безкраен „гешефт“, а всъщност по български опростен до „стани да седна“, подчерта политологът.
Чуйте още в звуковия файл.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...