Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атопичният дерматит зачестява, особено при децата

Доц. Жана Казанджиева
Снимка: Клиника Евродерма

По данни на СЗО една трета от населението страда от алергии, а близо половината от тях имат кожни прояви. Каква е картината в момента, защо зачестиха случаите на атопичен дерматит  у нас през последните години и кои са новите алергени. Това са само част от въпросите ни към доц. Жана Казанджиева, специалист–дерматолог в Клиника по кожни и венерически болести на УМБАЛ „Александровска“, председател на Секцията по дерматоалергология в Българско дерматологично дружество, организатор на XV Конференция по Дерматоалергология, която се проведе в Пловдив.

Известният наш специалист припомни, че дерматоалергологията от много години и много преди алергологията  е част от науката кожни и венерични заболявания, защото това всъщност са екземите, което е един безкраен дискомфорт.

" Екземите най-общо казано са част от дерматологията, а напоследък особено много се говори за атопичния дерматит, който е част от трите големи екземи. Така както има тримата тенори, така ние си имаме тримата тенори в дерматологията. И това е атопичната екзема, себорейната екзема и контактата екзема. Атопичната екзема расте неворятно бързо. Всяко четвърто дете се смята, че е с атопична екзема. Да уточним- атопичен дерматит и атопична екзема е едно и също. Екзема е гръцкото име на заболяването, а дерматит е съответно латинското. Много хора страдат от атопичния дерматит, заради факта, че има едно глобална индустриализация, едно глобално замърсяване. Атопичният дерматит е точно това - външните фактори и генетично предразположение. Така че от тази страна имаме голям брой нови случаи и слава богу много нови лечения", обясни доц. Казанджева.

Тя допълни, че по отношения на контактният дерматит ситуация е сходна - контакт с много и различни вещества.

 "Спомнете си какво беше само преди 20 години и сега, когато телефоните не излизат от ръцете ни, когато непрекъснато се мажем с най-различни  кремове и атерични масла. Всичко това са нови и нови алергени", допълни алергологът.

По думите и сред новите модерни алергени са различните консерванти, предимно в измивните продукти , акрилатите в гел лака при ноктопластиката, лепилата за изкуствените мигли и др.

Доц. Казаджиева уточни, че за щастие българските пациенти имат достъп до най-съвременното лечение като то вече се реимбурсира от НЗОК.

"Досега бяхме само с един препарат за атопичния дерматит, но всеки момент вече има одобрението на други два. Така че този път сме европейци и общо взето се движим в рамките на добрата практика, която предполага при пациенти с тежки форми на атопичен дерматит с над 12 годишна възраст, да имаме това, което има на разположение в цяла Европа. Същото важи за щастие и за едно друго голямо заболяване като псориазиса, което не е алергия, но е имуномедиирана дерматоза и там също сме много-напред и много добре в лечението", каза специалистът.

Относно сезона, в който се обострят алергите и предстоящото лято и излагането на слънце тя препоръча:

"Посъветвайте с вашия алерголог. Алеригиите са много различни, с много лица - вашият дерматолог ще ви даде правилният съвет".

Цялото интервю с доц. Казанджиева може да чуете от прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Народ без памет за героите си е обречен на изчезване

С тържествена церемония пред паметника на българите от Източна и Западна Тракия и Беломорска Македония, загинали в национално-освободителните борни и войните за България пловдивчани отбелядаха 121-та годишнина от избухването на Илинденско –Преображенското въстание.  Пред монумента в градинката до старите хали в район „Южен“ тържествено слово..

обновено на 02.08.24 в 13:12

Седем пъти са завишени нормите за ФПЧ във въздуха над Пловдив

Значително превишаване на нормите на фини прахови частици е регистрирано във въздуха в Пловдив, съобщи заместник-кметът по екология и здравеопазване в Община Пловдив Иван Стоянов, който и в момента е на мястото на пожара в Цалапица. Данните от измерванията на мобилните станции показват концентрация от 350 mg/m³ ФПЧ 10, съобщават от община..

обновено на 02.08.24 в 11:44

Димът от сметището край Цалапица обгази Пловдив

Има превишаване на нормата на фините прахови частици във въздуха на Пловдив и Стамболийски, съобщи   областният управител проф. Христина Янчева . Причината е горящото втори ден сметище край Цалапица. "При норма 50 единици фините прахови частици са 70 единици", съобщи проф. Янчева по данни на РИОСВ към 8 часа, като уточни, че останалите показатели..

обновено на 02.08.24 в 11:23

Общинските съветници имат право да поискат моята оставка

Управителят на общинско дружество „Екобус“ Илко Търпов заяви в интервю за Радио Пловдив, че общинските съветници имат право да искат неговата оставка. Повод за неговите думи стана приетият вчера финансов отчет на дружеството за 2023 година, от който е видно, че натрупаните общи загуби към момента, са в размер на 137 хиляди лева, като само за..

публикувано на 02.08.24 в 10:52

Да не допуснем България да бъде засмукана в турбулентния свят

"Ако говорим за съставяне на някакво мнозинство или на Правителство, шансовете са нулеви. Всичко, което предстои да наблюдаваме към момента, са движения насочени основно към реклама колко сме национално отговорни. Това се отнася за всички партии, а не само за ИТН. И математически, и политически не е възможно съставянето на управление в рамките на..

публикувано на 01.08.24 в 10:18