Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Високата активност е инструментът срещу изборни нарушения

Теодор Славев
Снимка: Личен архив

Политологът Теодор Славев, старши анализатор в Българския институт за правни инициативи коментира темите, разтърсили държавата през последните дни – както подадената и после оттеглена оставка на главния секретар на МВР, така и събитията, довели до служебното правителство на Димитър Главчев.

Според него проблемите идват от фекта, че МВР е една мегаструктура, която остана в годините на преход нереформирана, въпреки заявките на няколко власти.

По думите му по-скоро тези събития ще съпътстват началото на една мръсна кампания за предсрочни парламентарни избори, които ще произведем в началото на юни, заедно с изборите за ЕП.

"В медиите излиза контролирано някаква информация,в която се сочи за извършени престъпления. Службите са активирани да разследват. Мен от една страна това ме притеснява - как контролирано излиза тази  информацията. Тя е на час по лъчжичка, а всъщност е много важно един човек да може да направи преценка, да разполага с цялата информация. А това в България могат да свършат органите, които по закон и конституция за призвани да го свършат. Това е прокуратурата. Тоест от там трябва да очакваме. Най-важното е да бъде доказано и да издържи в съд, каквото и да се твърди, за когото и да е някакво престъпление", посочи анализаторът и добави, че остава с едно здравословно съмнение, основано на опита  - какво до сега прокуратурата успява да постигне откъм корупция по високите етажи на властта.

"За мен проблемът не е в името Калин Стоянов или в персонажа, защото ако заменим Калин Стоянов с някакъв друг човек от системата, която не е реформирана, същите такива съмнения за мрежи и зависимости продължават да действат и излизат в публичното пространство", каза още Славев.

По думите му факт е че около него има напражение, но ако го заменим с друг човек, за който има същите съмнения - това ще направи ли изборите по-свободни?

Решението за смяната на министъра е политическо, смята експертът и добави, че проблемът е, че в МВР трябва да се направят реформи.

Политологът смята, че случващото се в държавата от една страна ще отблъсне хората да гласуват, от друга страна обаче, това действа мобилизиращо за част от твърдите ядра на партиите.

"Има двупосочен ефект тази сага", каза Славев.

"Искреното ми желание и надежда е, колкото се може да бъде по-висока избирателната активност.Крайното решение как ще се нарисува картината и какъв ще е изходът в ръцете на всеки един от нас. Изборите имат своето значение. Гласът на всеки един има значение".

Той е  категоричен, че високата активност е единственият инструмент да парираме всякакви нарушения на изборните права на гражданите - купуването на гласове, контролиран вот и други негативни феномени.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28