Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Налице е криза на демокрацията и държавността

"Двете страни на Сглобката, от птичи поглед, си дават сражение в момента. Тя се състоеше от либералните прогресивни прозападни сили   срещу по-умерените, по-балкански и по-прагматични. Струва ми се, че балканските в момента бият либералите и това се случва, за да трасира пътя към изборите. До голяма част това е част от предизборната кампания.  Става въпрос за медийната страна на въпроса, не за правната, защото тя има своите шокиращи измерения, но поне по три линии либералите в България са в ъгъла на ринга". Това заяви политологът от ГАЛЪП Първан Симеонов.

По думите му, предстои да се види дали в такава ситуация ПП-ДБ "ще започнат да гълтат вода"  или  ще се мобилизират, както правят в топлите сезони. Другият вариант е те да останат на доста сериозна дистанция от ГЕРБ-СДС и дори има хипотеза, че при сериозна мобилизация на ДПС, може да бъде спорно и второто им място.

 "Никой не знае какво ще направи "Възраждане" в едни избори, особено 2 в 1, да не стане така, че ДПС, "Възраждане" и ПП-ДБ са в пакет в борбата за второто място".

Симеонов заяви още, че вижда  възможност за мобилизация на ПП-ДБ в отхвърлянето на Служебния кабинет от тяхна страна с аргумент, че той е видимо срещу тях, като сговор между ГЕРБ, ДПС и Радев.

 "Най-важното,  което ще разкажат, е че остава вътрешният министър. Има голяма значение дали полицията гони купувачите на гласове или не ги гони.Най-големите грешки в подобни политически времена идват от престараване и предозиране, каквото в българската политика сме наблюдавали", предупреди Симеонов. 

Той предупреди, че конюнктурното пипане на Конституцията е опасно. Ориентирането на хората за изборите ще доведе до това, че всички вкупом ще изглеждат грозно и ще има търсене за нещо трето. Такова  "грамадно" нещо обаче не се очертава и фактите се трупат в полза на президента Радев.

"При сегашната политическа ситуация непредвидимостта е увеличена с още един фактор - дали натрупаното напрежение е срещу двете части на сглобката и няма да авърши с рязката поява на нещо ново. В страната има една контракултура, която съществува в мрежите, там има голямо търсене и ако някой успее там да създаде гравитационен център, възможно е да се види след изборите и някакъв любопитен резултат. Но непредвидимостта е голяма", заяви Симеонов.

Той обаче допусна, че изборите може и да завършат банално. Тогава възниква въпросът кой и с кого ще управлява.

"Никой не мисли, че в нашата страна в момента е възможно да управляваш лесно без либералите, прогресистите. Те са основните дистрирбутори на западността у нас, особено в условията на война в близост до нас. Те са реални хора в обществото, колкото и в момента ПП да са акумулирали срещу себе си гняв отвсякъде.  Но както и да погледнем, утрешната ситуация в страната може да се окаже дори по-трудна от всичко, което се случва в момента и тогава Служебният кабинет ще трябва да остане.  И тогава може да се образува ниша за нещо неочаквано и ново. 

Този постоянен опит за съдебна реформа, завършващ с контраатака, невъзможността да се начертае управленска формула, ниските нива на доверие в изборите са белезите на криза на демокрацията,  на криза на демократичните механизми и на държавността."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39