Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Икономическият оптимизъм за България се отлага с две години

При годишна инфлация от 3% очевидно не можем да кандидатстваме нито тази, нито слдеващата година за еврозоната, а след скандалите в управлението мисля, че и Шенген трябва да го забравим, така че предлагам да отложим големия оптимизъм за България за 2026- 2027 година.

Това сочи анализ на макроикономиста рпоф. Боян Дуранкев, направен в предаването "Ден след ден".

Според него налице е застой в икономиката. Няма добър експорт, нито огромни туристически посещения и реалният ръст на БВП е наполовина от очакваното.

В същото време няма и тревожна апокалиптична картина, която да предстои - намаление на фискалния резерв, намаление на доходи...Но това, което е важно е, че вътрешното потребление е това, което движи нещата. И в този смисъл решението на редовното правителство да повиши МРЗ и  пенсиите е било добро, каза проф. Дуранкев.

По думите му трябва да се върви към сдържане на външните дългове и постепенен преход към повишаване на данъците на свръхбогатите.

Той посочи, че всички наши съседни страни имат по- добри икономически показатели, а колкото до демографската криза, то тя може да се овладее само с рязко повишаване на благоденствието на хората, смята проф. Дуранкев и лансира тезата за безплатно здравеопазване до 18 години, безплатни лекарства  на тези, които се нуждаят и много по- високо качество на образованието.

Европейската практика е БВП минава през държавата над 50 процента, а у нас под 40 на сто и  това е  резултат от неработеща администрация, отбеляза в анализа си още проф. Дуранкев. Затова според него е важно "следващото правителство да е по- мъдро, а не такава жалка сглобка".

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Заплатите в България настигат ръста на цените

Заплатите в България настигат ръста на цените, но това се дължи на факта, че догонваме инфлацията, а не защото българите са обеднели или са забогатели.  Това коментира икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика след като НСИ излязоха с анализ, според който у нас се наблюдава рекордно повишение на заплатите. Само за..

публикувано на 16.05.24 в 17:05

Децата трябва да се възпитават от цялото общество

Психологът Иван Игов коментира в предаването "Ден след ден" поведението на близнаците Борислав и Валентин Динкови, обвинени, че са съучастници в убийството на Димитър Малинов от Цалапица.  "Тук не може да става дума за психопатно отклонение или социопатно поведение. Просто те са момчета, израснали в среда, в която насилието и дори човешкият живот..

публикувано на 16.05.24 в 15:04

Ваксината срещу коклюш е една от най-изследваните и е безопасна

Ваксините ли са единствения начин за спиране на увеличението на случаите на заболели от коклюш ? Темата в програма "Точно днес" коментираме с д-р Аспарух Илиев , ръководител на лабораторията в Берн и експерт по безопасност на ваксините. Д-р Илиев каза, че увеличението на случаите на коклюш е феномен, който наблюдаваме днес в цяла Европа.  "Има..

публикувано на 16.05.24 в 10:10

Университетите не могат сами да покрият по-високите заплати

Работещите във висшите учебни заведения заплашиха с ефективен протест на 20 май и символични действия на  празничния 24-ти. От служебното правителство заявиха, че ще предоставят 39 милиона лева за увеличение на възнагражденията на академичния състав.  "Властимащите реагираха много бързо и дадоха индикации, че са готови на диалог и конкретни..

публикувано на 16.05.24 в 08:52

Проблемите сред железничарите ексалират много бързо

В протестна готовоност са железничарите в страната.   Проблемът не е в БДЖ, а в Национална компания "Железопътна инфрастуктура",  уточни в интервю за Радио Пловдив председателят на Синдиката на железничарите към КНСБ Петър Бунев . Той отбеляза, че основните проблеми са изоставането в заплащането и липсата на кадри, които не са от днес, но сега са..

публикувано на 15.05.24 в 15:45