Почти половината ученици в професионалните училища няма да работят това, за което са учили. Това е един от изводите в изследване на Института за пазарна икономика.
"Получава се така, защото ние виждаме раздут прием в едни по-остарели специалности. Освен това, напоследък се раздува приемът в специалности, свързани със сектора на информационните технологии. Заетите в този сектор обаче, не са много-те са под 2% в момента в България", смята авторката на изследването Зорница Славова.
Тя прави уговорката, че все пак има шанс, когато учениците завършат след 5 години, секторът да продължи да расте, въпреки че в момента ръстът му се забавя.
Такова раздуване на приема, според изследването, има и в области, които са далече от IT технологиите.
Смолян, според Зорница Славова, е една от областите с най-много учащи в областта на IT индустрията.
"Много програмисти, въпреки че в самата област няма такава заетост. Тоест, когато завършат, те или трябва да търсят работа в съвсем друга сфера, или пък да захранват области, в които този сектор е добре развит", добави Зорница Славова. В Пловдив пък, по думите и, има недостатъчно спрямо местната заетост.
Изследователите проучват и намеренията на работодателите за кадрите, които ще са им необходими в следващите 5 години.
" За 15 от 20-те специалности, които най-много ще се търсят през следващата година, в момента няма обучаващи се ученици или пък са много малко", даде пример за лошо планиране Зорница Славова. Тук спадат шофьори за автомобили за обществен превоз, шлосери, заварчици и шивачки.
Едва 8% от учениците в момента са заети в дуална форма на обучение, където обучаващите се практикуват директно при работодателя, а значителна част от професионалните училища нямат възможност да поддържат адекватна база за практическо обучение-особено в сектори, където технологиите много бързо се обновяват. Това, според Зорница Славова, обяснява донякъде този дисбаланс.
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...