Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Носим България в сърцето и празника в душата

Има обаче българи, които се срамуват от произхода и езика си. Те говорят помежду си и на децата си на английски.

Веси Кокалчева, българска учителка в Лондон

На 24 май говорим с педагога Веси Кокалчева, преподавател с 45-годишен стаж. От 18 години тя живее в Лондон, работила е в две български неделни училища, сега е учител на свободна практика.

Пред Радио Пловдив тя сопдели, че българите в британската столица ще отбележат празника на светите братя Кирил и Методий официлано тази събота и неделя, тъй като днешният 24 май за тях е работен ден. В Лондон има много български танцови състави и те ще се включат в празника през почивните дни.

В британската столица има доста неделни български училища, които са спонсорирани и получават дотации. Те обаче не са училища в смисъла, който ги възприемаме в България. По - скоро са неделни школи или курсове. В тях часовете не са достатъчни, за да могат децата добре да усвоят българския език и българската история. 

Нещата не са това, което си представяме ние в България, подчерта дългогодишната учителка. 

В английските училища се изучават немски, френски, италиански, португарски, испански, но не и български език. 

Веси Кокалчева обясни, че лично се е интересувала как нашите деца могат да учат български език в английската учебна система като дейност по интереси, като допълнителен час. Обяснението, което получила: Необходимо е учителят да заяви в училището, в което работи, че има желание да преподава български език на децата. Ако събере достатъчно деца за един клас, се сформира такава група и се водят такива часове.

Общувам със семейства, които носят България в сърцето си и възпитават децата си в духа на Левски и Ботев. Сега в английските училища е срочна ваканция, затова някои от тези семейства с децата си специално се прибират в България, за да участват в похода "По стъпките на Ботев", който тръгва от Козлодуй и е посветен на 2 юни. 

Има и българи, които се срамуват от произхода и езика си, каза дългогодишната преподавателка.

Жалкото е когато родителят идва и взема детето от училище и си общува с него на английски език. 

Тенденцията към обезбългаряване и загуба на български дух и съзнание е тревожен процес, особено сред българите зад граница.

Веси Кокалчева обаче е една от родолюбивите българи, които с възрожденски дух и плам популяризират българския език, история и дух

Задено с Фотина Вълчева тя изпълва със съдържание "Исторически сборник по математика", който е вдъхновен от идеята на Христо Ботев, невидяла бял свят. Сборникът бе издаден от Сдружение "Завет" - млади хора, обединени от истинската си любов към България. В края на януари тази година сборникът беше представен в посолството на България в Лондон.

Интервюто на Антоанета Петричанска с Веси Кокалчева е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28