Търгуването със злато отдавно се е наложило като практика сред инвеститорите, целящи да избегнат финансови загуби във времена на икономическа нестабилност и висока инфлация. Съществуват различни методи за инвестиция в благородния метал и в днешната статия ще разгледаме два от най-популярните - физически активи и фючърсни договори. Предстои да навлезем в подробности относно това какво всъщност представляват двата подхода, какви са разликите между тях и какви рискове крие всеки един.
Както се досещате, това са всички материални златни активи, като кюлчета, монети, бижута или други вещи, които могат да бъдат купени, държани и съхранявани като дългосрочен запас. Те са символ на богатство, красота и са изключително ценно притежание за всеки един инвеститор или запален колекционер.
Снабдяването с физическо злато може да бъде извършено както посредством търговци и “дилъри”, така и чрез онлайн платформи, които спестяват време и усилия. Независимо кой вариант ще предпочетете, преди да предприемете стъпката да вложите парични финанси в благородния метал, е важно да обмислите възможностите за съхранение. За да предпазите от кражба вашите златни монети или кюлчета, препоръчително е да използвате трезорни услуги или домашни сейфове, които могат да гарантират сигурността на активите ви.
Фючърсите са модерен метод за търговия, добил значителна популярност през последните години. Те представляват финансов инструмент, който позволява търгуване на жълтия метал на предварително уговорена дата и цена в близкото бъдеще. Казано по-опростено, това е договорно споразумение за покупка или продажба, насрочено за конкретна дата (обикновено в рамките на три месеца от датата на сключване), а условията за количество и цена са определени още в началото.
Фючърсните договори биват търгувани на различни стокови борси, като основният им фокус е спекулирането с цени. Така например инвеститорите, които очакват скок в цената на златото, могат да купуват договори с цел по-късна продажба на висока цена. Обратното на тази логика, при спад в стойността на скъпоценния метал, вложителите насочват своите усилия към това да продадат фючърсите си, които могат впоследствие да си върнат на по-ниски цени.
Основните различия и характеристики между методите за инвестиране в злато се оформят според различни фактори. Ето кои са те:
● Пазарът за фючърсни договори е известен с това, че осигурява висока ликвидност. Това от своя страна позволява бързото влизане и излизане от позиции от срана на инвеститорите, което пък е предпоставка за лесно търгуване на големи стокови борси. Фючърсите са краткосрочни споразумения с фиксирани дати на сключване и изтичане, което ги прави подходящи за вложители, искащи да се възползват от моментните движения на цените.
● Макар физическото злато да е лесно за купуване, процесът по продажба може да отнеме малко повече време и усилия, поради нуждата от намиране на купувач и евентуалната колаборация с “дилъри”. Това кара експертите да считат фючърсите като по-лесният вариант за инвестиция, от гледна точка на бързото и незабавно търгуване на ценните активи. Въпреки това, реалното злато е по-подходящият варинат за дългосрочна инвестиция, което може да минимализира рисковете от нежелана загуба.
● Когато става въпрос за финансови вложения в злато, това как ще бъде съхранявано то, е от първостепенно значение. Именно поради тази причина, фючърсните договори притежават неоспоримо предимство, тъй като не се налага да се притеснявате за физическото им съхранение и сигурността им.
● Несъмнено физическите кюлчета, монети и бижута изискват надеждна защита, която може да бъде под формата на наемане на трезорни услуги от външни лица или притежанието на домашен сейф. И двата варианта биха довели до допълнителни парични разходи и притеснения относно потенциална кражба, но помислете за визуалното изживяване, което ще си подарявате щом видите физическите си скъпоценности.
● При инвестирането във фючърси е важно да бъдете подготвени за високи колебания в цените на златото. Това означава, че дори и най-малките движения в стойностите, могат да увеличат потенциалните печалби или загуби.
● Физическото злато от друга страна, неслучайно е еквивалент на стабилност и сигурност. Докато фючърсните пазари се влияят всекидневно от високата волатилност, то цената на реалните активи тенденциозно остава непроменена. Ако сте консервативен инвеститор и избягвате рисковите игри, то търгуването с кюлчета и монети е идеален избор за вас и вашите финанси в дългосрочен план.
Както инвестирането във фючърсни договори, така и това във физическо злато, крие своите предимства и рискове, което прави констатацията коя практика е по-успешна невъзможна. Макар и двата метода на вложение да са обвързани с търговията на благородния метал, техните основни принципи се различават коренно. Независимо към кой от тях ще наклоните везните, не забравяйте да се запознаете с етичните практики и тънкости, за да направите първата крачка в инвеститорската си кариерата информирано.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..