Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МВР трудно би стигнало до ПП "МЕЧ", която си го поиска

Все по-голямо е раздробяването на парламента и все повече антисистемни партии влизат в НС, коментира в предаването "Ден след ден" политологът Георги Киряков

Затова е много важно т.нар. системни партии да бъдат на ниво, за да преодолеят различията си и да създадат някакво нормално мнозинство и управление. "Има какво да се решава и да се управлява, а антисистемните партии нямат никакво намерение да помагат в управлението. Това е заложено в начина на говоренето на техните партии", обясни политологът.

Георги Киряков коментира, че заявката на партия МЕЧ да управлява МВР е малко странна от човек, който не познава механизмите на управление на една демократична държава и ги отрича в определен смисъл. 

"МВР, като едно от най-важните, трудно би стигнало до партия МЕЧ. Какво ще направят, ако има съпротива от коалиционните им партньори Радостин Василев или някой от ПП МЕЧ да ръководи МВР с идеалната цел за акция „Чисти ръце“. Акцията в италианския вариант ли ще се прави или ще е побългарена? При по-сериозно представителство можеше и да имат претенции, но сега трудно да поставят условия за министерски постове", смята Киряков. 

Макар че ГЕРБ са победителите, и тяхната легитимност е много ниска. Малко са гласовете им за тези претенции – да има кабинет с техния мандат с тяхната програма, както и да получат важни министерства. "В ситуация, когато да се управлява са нужни поне 3 партии, е рано да се поставят такива условия", допълни политологът.

Той допълни, че е ниска легитимността и на останалите партии и даде пример с МЕЧ и Величие, които са получили по 60 000 гласа. "Странно и плашеща е тази ниска легитимност (4 % от вота), а представете си каква ще е легитимността им за власт".

Киряков смята, че е голяма вероятността избирателната активност да продължи да пада, а доверието в НС също не е висока. "Така ще е, докато политическият процес не се отпуши през "нещо" - дали смяна на политическите елити или нов играч, каквато би била партия на президента Радев.

Цялото интервю на Емил Костов с политолога Георги Киряков е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56