Това коментира политологът и социолог, бивш министър на образованието проф. Тодор Танев в предаването „Точно днес“ за продължилия близо месец избор на председател на НС.
Добави още, че вероятно ще има правителство под формата на малцинството, но партиите, които не го подкрепят ще загубят.
Според него в тази ситуация трябва да сме минималисти в своите очаквания. Той добави, че разговорите за избора на Наталия Кислеова са текли много преди това да стане факт, а споразумението между партиите го е имало поне два-три дена преди самия избор.
Проф. Танев е категоричен, че уговорки за случващото се след приемането на държавния бюджет няма.
„Такива уговорки няма, защото инатът на ПП е голям. Те се държат като ранното СДС - пуритански, чистофайнически. Принципно това не е лошо за окото на обикновения човек, но в политиката ината не е най-доброто нещо. Твърдост е съвсем друго нещо. Твърдостта обаче изисква да има, върху какво да стъпиш, а именно ресурс. ПП нямат тази твърдост, тази опитност. Ще видим какво правителство ще има и как ще бъде.
Ако влезем в продължение на спиралата избори и слаба власт, многовластие виновни ще бъдат ПП“, обясни Танев.
Добави, че Бойко Борисов много иска да бъде министър-председател и да се окичи с лаврите за пълноправно влизане на България в Шенген.
„Ловко и обиграно се цели натам няколко пъти, започва от различни ъгли атаката към този връх Еверест в политиката.
В политиката се губи, за да се спечели. В политиката има моменти, в които трябва да хвърляш пари с закони, за да си ги прибираш с параходи. Не знам дали някои си ги прави тези стратегически сметки- те са какво ново да загубиш, за да имаш после повече“, каза Танев.
Коментира още, че влизането на страната ни в еврозоната час по-скоро означава усвояване на 20 милиарда лева, които стоят като валутен резерв за сегашния български лев.
„Тогава тези 20 милиарда ще бъдат освободени. Знаете ли как им мирише на българските политици на кръв. Както вълкът усеща кръвта, така и политиците усещат мириса на тези милиарди. Вероятно 10 милиарда ще отидат в централната банка на Европа, но останалите ще бъдат тук. С икономически ходове ще успеят да бъдат налети в съответни производства“, коментира проф. Танев.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..