Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parlamenti miratoi lëshimin e një shume suplementare nga buxheti për blerjen e gjuajtësve të rinj

Foto: BGNES

Parlamenti aktualizoi buxhetin e shtetit për vitin 2019 dhe shtoi shpenzimet buxhetore të Ministrisë së Mbrojtjes me 1.07 miliard euro. Aktualizimi i buxhetit ka për qëllim të sigurohet blerja e 8 aeroplanëve luftarakë nga tipi i ri për forcat e armatosura të Bullgarisë. Parashikohet që mjetet e planifikuara për vitin 2019 nga 139 milion euro për projekte të tjera për modernizimin e Ushtrisë Bullgare të mos shpenzohen gjatë këtij viti. Për vitin 2919 parashikohet rrija e deficitit në buxhetin shtetëror deri në 1.139 miliard euro.

Më shumë nga rubrika

Sindikatat ofrojnë që bullgarëve t’u garantohen të ardhura minimale jetike

Në një letër të hapur drejtuar kryeministrit dhe ministrave të shëndetësisë dhe të punës, Konfederata e Punës “Podkrepa” shpreh shqetësim nga informacioni se punëtorë bullgarë nisin për në Austri për të kujdesur për njerëz të moshuar dhe fëmijë. Lidhur me..

botuar më 20-04-01 9.52.PD
Gjeneral Mutafçijski

Te krahinat me koronavirus të zbuluar u shtua edhe ajo e qytetit Ruse

Në brifingun mëngjesor më 1 prill shefi i Akademisë Ushtarako Mjekësore dhe kryetar i Shtabit Operativ Kombëtar për luftimin e koronavirusit gjeneral Vencisllav Mutafçijski tha, se numri i përgjithshëm i të infektuarve në Bullgari te ora e brifingut (08.00..

botuar më 20-04-01 8.44.PD
Bojko Borisov

Kryeministri bullgar bisedoi me trashëgimtarin e emiratit Abu Dabi

Në një bisedë telefonike me sheikun Mohammed bin Zayed Al Nahya trashëgimtar i emiratit Abu Dabi dhe zëvendës kryekomandant i forcave të armatosura të Emirateve të Bashkuara Arabe kryeministri bullgar Bojko Borisov informoi për hapat e qeverisë për..

botuar më 20-04-01 8.06.PD