Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bansko bëhet qendra e kinemasë ekstreme

Foto: banskofilmfest.com

Nga 20 deri më 22 shkurt pushimorja dimërore Bansko bëhet organizator i Panoramës Tradicionale të Kinematografisë"Snow Cinema – filma për ski dhe snoubord”. Në program u përfshin filma për sporte ekstreme të cilat sfidojnë vullnetin dhe shpirtin. Krahas kësaj ka tema të lidhura me sportet dimërore dhe me kulturën malore.

Brenda tri ditëve adhuruesit e kinemasë ekstreme do të kenë mundësi të shikojnë falas filmat më të mirë nga Kanadaja, Austria, Argjentina, Skocia, Bullgaria, Ukraina dhe Gjermania. Theks në program është filmi kanadez “Jeta në mal”, i cili mori çmimin e jurisë në Bansko Film Fest 2019.

Më shumë nga rubrika

Filmi bullgar “Motra” është i dalluar me akoma dy dekorata të tjera prestigjioze ndërkombëtare

Filmi bullgar “Motra” mori dy dekorata ndërkombëtare, njoftuan nga “Art fest”. Filmi me regjisore Svetlla Cocorkova u dallua me një çmim special nga juria e festivalit të 21-të të Kinemasë Evropiane në Leçe-Itali ( Festival del Cinema Europeo)...

botuar më 20-11-12 3.12.MD

Krijimtaria e mirëmban më fort shpirtin

Masat kundra epidemiologjike në Bullgari  shtynë ngjarje të shumta, dështuan një sërë koncertesh dhe shfaqjesh të ndryshme kulturore. Frika nga Covid-19 nuk mundi të mposhtë frymën e  Vatrës së Kulturës në qytetin Jamboll “Umenie-2003”. Përkundër..

botuar më 20-11-08 7.00.PD

Festivali Ndërkombëtar i Sofjes për Letërsi do të zhvillohet, por online

Edicioni i tetë i Festivalit Ndërkombëtar i Sofjes për Letërsi do të zvillohet online. Këtë e njoftuan organizatorët e aktivitetit, i cili do të mbahet nga 10 deri më 13 dhjetor. Në festival do të prezantohet letërsi nga pika të ndryshme të..

botuar më 20-11-04 1.26.MD