Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nuk do të ketë kontraktim të drejtpërdrejt për vaksinën ruse “Sputnik – V”

Foto: EPA/BGNES

Deputetët nuk e mbështetën propozimin e deputetëve nga Partia Socialiste Bullgare që parlamenti të detyrojë qeverinë të “ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme” për të siguruar vaksinën ruse “Sputnik – V” për qytetarët bullgarë. Pushtetarët redaktuan tekstin dhe vendimi vetëm e detyron kabinetin të fillojë “konsultime në kohë me Komisionin Evropian për të studiuar mundësinë e blerjes së vaksinave në lidhje me pandeminë Covid-19, të cilat janë të miratuara për përdorim në vendet jashtë BE ose Zonës Ekonomike Evropiane”. Kështu, autorizimi për përdorimin e vaksinës ruse në Bullgari do të varet nga miratimi i Agjencisë Evropiane të Barnave, njoftoi BTA.


Më shumë nga rubrika

Rritja e vdekjeve nga koronavirusi në 24 orët e fundit

2434 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit. 15.25 për qind e 15 952 testeve të kryera janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Shumica e infektuar rishtas janë në Sofje - 522, pasuar nga Plovdiv - 264,..

botuar më 21-04-20 9.06.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 408

Pas dozës së parë të AstraZeneca e dyta mund të jetë Pfizer Vaksina AstraZeneca nuk do të përdoret te gratë nën 65 vjeç me rrezik në rritje të trombozës dhe / ose një anamnezë të trombocitopenisë. Një vendim i tillë u mor nga Shtabi Kombëtar..

botuar më 21-04-19 7.35.MD

Eksploruesit polarë bullgarë u kthyen në shtëpi

Me fluturim nga Parisi, pjesëmarrësit në Ekspeditën e 29-të Antarktike Bullgare deri në ishullin Livingstën u kthyen në Bullgari. Kjo ndodhi gati një muaj me vonesë pas një sëmundjeje koronavirus të anëtarëve të ekuipazhit të akullthyesve kilian..

botuar më 21-04-19 6.57.MD