Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Çfarë dimë për qytetin e lashtë Kabile?

Foto: yambolmuseum.eu

Qyteti i vetëm i madh nga koha e trakëve i ruajtur e deri më sot në Bullgari shtrihet nja dhjetë kilometra larg qytetit të sotëm Jamboll. Ndryshe nga shumë vendbanime të tjera nga kjo epokë, Kabile është shumë i ruajtur dhe i studiuar plotësisht nga arkeologët. Sot vendi u shpall rezervat arkeologjik. Në afërsi të drejtpërdrejt ka një muze modern multimediatik, ku janë të ekspozuar një pjesë prej zbulimeve dhe projektohen filma dokumentarë.

Çfarë dimë për të kaluarën mijëvjeçare të qytetit Kabile?

Qyteti u formua që në mijëvjeçarin e dytë para Krishtit, pranë një qendre të madhe të kultit – kodrinës Zajçi Vrën. Që atje hapet një pamje e mrekullueshme drejt rrafshinës dhe muret e rindërtuara të godinave dhe fortifikatave të dikurshme. Një fakt interesat është se në vitin 341 para Krishtit, qyteti Kabile u pushtua nga Filip i Maqedonisë, ndërsa më vonë për një kohë të shkurtër në të banonte edhe biri i tij Aleksandër III i Madh i Maqedonisë.Në shekullin e tretë para Krishtit Kabile ishte rezidenca e mbretërve trakë Spartok dhe Skostok, ndërsa më vonë, pasi u pushtua nga romakët, u kthye në një kamp romak – njeri prej më të mëdhenjve në provincën romake Trakia. Në fund të shekullit të VI u asgjësua nga avarët.

Çfarë mund të shihni në Kabile sot?

Para disa vitesh objekti arkeologjik u rindërtua në kuadrin e një programi evropian dhe tani pret miq me eksponatet e restauruara. Ndër ta janë mure të kështjellës trake me disa kulla, dy bazilika nga epoka e krishterimit të hershëm nga shekulli i IV,  dy banja romake, si dhe kazermat, depot e drithërave madje edhe një lagje e tërë nga koha kur Kabile ishte kamp ushtarak romak.Më shumë për këtë qytet të moçëm pranë vendbanimit të sotëm Jamboll, mund të lexoni në botimin “Shkëlqimi dhe rënia e qytetit legjendar Kabile” nga koleksioni i Radio Bullgarisë.


Përpilues: Veneta Nikollova
Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Linja me trase të ngushtë feston një shekull me një udhëtim tërheqës

Linja me trase të ngushtë është një nga atraksionet në Bullgari, e cila është bërë një emblemë e turizmit në rajonin e malit Rodope midis qyteteve Velingrad dhe Bansko. Me ndihmën e saj, udhëtimi midis spa dhe ski kryeqytetit në Ballkan zgjat..

botuar më 21-06-04 2.04.MD

Plazhet buzë detit – duke pritur pushuesit

Pavarësisht nga moti jashtëzakonisht i freskët për fillimin e qershorit, plazhet në bregdetin jugor të Detit të Zi  janë gati për pushuesit. Që nga data 1 qershor, sipas kontratave për administrimin e plazheve, plazhet duhet të jenë të siguruara me..

botuar më 21-06-03 1.06.MD

7 muze të pazakontë që duhet të vizitoni

Nëse jeni kureshtarë dhe dëshironi të njihni Bullgarinë jashtë klisheve të zakonshme turistike, ju rekomandojmë të vizitoni muzetë e mëposhtëm, të cilat do t'ju befasojnë dhe do të pasurojnë idetë tuaja rreth traditave bullgare dhe trashëgimisë..

botuar më 21-05-30 11.25.PD