Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ndryshime paraelektorale në udhëheqjen e partisë GERB

Tomisllav Donçev (majtas) dhe Daniell Mitov (djathtas)
Foto: BGNES

Në mbledhjen e sotme kombëtare të partisë GERB, dy muaj para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, lideri i partisë Bojko Borisov u nda me dy zëvendësit e tij të deritanishëm – kryetarët e bashkive të Sofjes dhe të Burgasit, Jordanka Fandëkova dhe Dimitër Nikollov. Vendet e tyre zënë ish zëvendëskryeministri Tomisllav Donçev dhe Daniell Mitov, i cili u propozua kryeministër i projekt-kabinetit GERB-SDS.

“Kemi dy muaj shumë të vështirë para nesh kundër shumë, shumë parave që po përballen me ne - paratë e oligarkisë”, tha Borisov.

Para forumit të partisë GERB ai tha se do të jetë një katastrofë për shtetin nëse nuk formohet qeveri pas zgjedhjeve të parakohshme.

Ai premtoi digjitalizim të plotë në se partia e tij prapë do të qeverisë vendin.


Më shumë nga rubrika

Po rirregullojnë pllakat simbolike të verdha në qendër të Sofjes

Filloi rirregullimi dhe ndërrimi i pllakave të verdhë në qendër të Sofjes. Krahas shtrimit, do të ndërrohen pllakat në trotuare, do të përmirësohen sipërfaqet e gjelbra, njofton Bashkia Metropolitane. Riparimi pritet të zgjasë deri më 10 shtator...

botuar më 22-08-07 10.05.PD

Që nga fillimi i vitit, vizitat e turistëve të huaj në Bullgari u rritën me 130 për qind

Në gjysmën e parë të 2022 vizitat turistike të të huajve në Bullgari janë afër 2 207 000. Krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, kjo është një rritje prej 130 për qind. Këtë e bëri të ditur zëvendësministrja e turizmit, Irena..

botuar më 22-08-07 8.15.PD

Sozopoll është skena e Festivalit të Teatrit të Kukullave dhe Shesheve

Deri më 10 gusht, në qytetin e Sozopolit pranë Detit të Zi po mbahet edicioni i katërt i Festivalit Ndërkombëtar për Teatrin e Kukullave dhe Shesheve "Arlekino dhe Marioneta". Krahas pjesëmarrësve bullgarë ka edhe grupe teatrore nga Spanja, Portugalia..

botuar më 22-08-06 6.05.PD