Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Filluan konsultimet e ITN për krijimin e një qeverie

Toshko Jordanov dhe Hristo Ivanov
Foto: BGNES

Partia më e madhe parlamentare “Ka një popull të tillë” (ITN) filloi konsultimet për të formuar një qeveri. Ato mbahen në ndërtesën e parlamentit.

Takimi i parë ditën e premte ishte me “Bullgarinë Demokratike”. Pas përfundimit, dy kryetarët e grupeve parlamentare, Toshko Jordanov dhe Hristo Ivanov, thanë se gjetën më shumë afërsi sesa dallime dhe nuk kishte asnjë mosmarrëveshje mbi çështjet e rëndësishme.

Të shtunën ITN do të takohet me “Ngrihu.bg! Ne po vijmë!” dhe BSP, dhe të dielën - me Lëvizjen për të Drejtat dhe Liritë (DPS).

ITN u dërgoi ftesa të gjitha partive parlamentare, përveç GERB, për negociata mbi përparësitë e kabinetit të ardhshëm me mandatin e tyre.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për datën 21.09.2021

Të martën do të ketë vranësira të ndryshueshme, në shumë rajone retë do të shpërndahen. Do të bjerë shi i dobët vetëm në disa vende. Temperaturat maksimale do të jenë nga 16° në verilindje deri në 26° mbi jugperëndim. Në Sofje do të jetë deri në..

botuar më 21-09-20 7.55.MD
Maja Manollova

“Ngrihu BG! Ne po vijmë!” ofron një koalicion parazgjedhor

Kryetarja e “ Ngrihu BG! Ne po vijmë!” Maja Manollova propozoi një marrëveshje parazgjedhore me “Bullgarinë Demokratike”dhe “Po e vazhdojmë ndryshimin” e ish-ministrave të përkohshëm Kirill Petkov dhe Asen Vasilev. “Kështu do të bëhet e..

botuar më 21-09-20 6.29.MD
Oliver Varhei

Komisioneri Evropian për Zgjerimin arrin në Bullgari

Komisioneri i Zgjerimit të BE-së Oliver Varhei do të vizitojë Bullgarinë më 21 shtator, njoftoi korrespondentja e BNR në Bruksel, Angelina Piskova, duke iu referuar Komisionit Evropian. Janë të planifikuara takime të Komisionerit Evropian me..

botuar më 21-09-20 5.41.MD