Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

BSP do të kërkojë mundësi të tjera nëse presidenti nuk miraton hyrjen e ministrave të përkohshëm në një kabinet të rregullt

Kornelija Ninova
Foto: BGNES

Udhëheqësja e BSP, Kornelija Ninova, kritikoi Presidentin Rumen Radev për lidhjen e mandatit të dytë për të formuar një qeveri me një azhurnim të buxhetit. Në të njëjtën kohë, ajo qortoi deputetët, pasi ata duhet të kishin krijuar komisionet parlamentare shumë kohë më parë për të diskutuar aktualizimin në to. E pyetur nga BNT nëse partia e saj do të propozonte kabinetin e përkohshëm të bëhet i rregullt nëse mandati i tretë i jepet BSP, Kornelija Ninova tha se presidenti nuk e miratoi idenë. “Unë do të filloja bisedimet me Rumen Radev nëse ai pajtohet që ministrat në detyrë të riafirmohen si të rregullt, por nëse ai e kundërshton atë përsëri, ne do të kërkojmë opsione të tjera”, shtoi kreu i BSP.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD