Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Dhe” – kënga e re e Orlin Goranovit

Foto: arkiv

Para afro një muaji këngëtari Orlin Goranov prezantoi këngën e tij më të re me titullin e shkurtër “Dhe”. Tekstin e krijoi gazetari televiziv Kostadin Filipov, ndërsa muzika dhe përpunimi janë vepër e krijuesit Svetosllav Lloboshki. Këngëtari i njohur xhiroi dhe një video që tashmë ka afro 5000 shikime, ndërsa kënga u radhit në vendin e parë në Klasifikimin Kombëtar për Muzikën Bullgare Pop dhe Rok “Top 20” të Radios Kombëtare Bullgare. “Dhe” është një këngë për dashurinë e cila vjen pas “rrugës së gjatë të dhimbjes”, dashuria e cila mahnit zemrën dhe e bën botën gazmore, të çuditshme dhe të mrekullueshme.


Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Rosen Genkov: "Kurrë mos lejoni që të thahet rrënja e traditës”

Rosen Genkov është një muzikant i shquar në artin tonë tradicional bashkëkohor. Ai ka lindur në Sofje dhe akoma si fëmijë i njeh këngët e krahinës shope dhe mënyrën e interpretimit në fshatrat e afërta Kokaljane dhe Pançarevo (sot..

botuar më 21-12-14 7.15.PD

Dhurata e Krishtlindjeve “Misteri i Zërave Bullgarë”

Më 13 dhjetor është Koncerti i Krishtlindjeve i korit popullor të grave “Miseri i Zërave Bullgarë” me dirigjente Dora Hristova. Në sallën e kryeqytetit “Bëllgaria” do të tingëllojnë premierat e disa këngëve të krijuara posaçërisht për..

botuar më 21-12-13 9.51.PD

"Universi i Muzikës Kompjuterike" me një edicion festiv

“Edicioni i 20 i “Universit të muzikës kompjuterike” është një pjesë nga festimet në lidhje me 30 vjetorin e Universitetit të Ri Bullgar, prandaj viti 2021 është një vit me të vërtetë special për ne”- thotë docentja doktoreshë Rosica Beçeva, pedagoge në..

botuar më 21-12-09 1.17.MD
Подкасти от БНР