Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumen Radev: Presioni mbi Bullgarinë mbi temën e Maqedonisë së Veriut do të rritet

Rumen Radev
Foto: BGNES

Presioni mbi Bullgarinë mbi temën e Maqedonisë së Veriut do të rritet në muajt e ardhshëm, tha Presidenti Rumen Radev, i cili është në Slloveni për Forumin Strategjik në Bled. Sipas tij, partitë nga të cilat varet formimi i qeverisë dhe parlamentit të rregullt duhet ta kenë parasysh këtë dhe të propozojnë një kabinet dhe përfaqësues të tyre në parlament, të cilët të mbrojnë pozitën tonë kombëtar para partnerëve evropianë.

Presidenti përsëriti se përparësia kryesore e politikës së jashtme të Bullgarisë mbetet integrimi evropian i Ballkanit Perëndimor. Por vendi ynë gjithashtu pret mbrojtjen e të drejtave të njerëzve me vetëdije bullgare në Maqedoninë e Veriut, si dhe të mos shtrembërohet historia bullgare në tekstet shkollore të Maqedonisë Veriore.

Perspektiva evropiane e Maqedonisë së Veriut ishte gjithashtu fokusi i takimeve të presidentit me Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel, Komisionerin Evropian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin Oliver Varhei dhe Zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shtetit të SHBA Matthew Boyce. “Problemet në marrëdhëniet dypalëshe midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut mund të zgjidhen vetëm në një dialog të drejtpërdrejtë, i cili do të çojë në rezultate reale”, theksoi presidenti bullgar gjatë takimeve.


Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD