Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Studentët duan një periudhë hiri para se të vendosen certifikatet

Foto: BGNES

Vendosja e një certifikate të gjelbër nga 21 tetori si kusht për frekuentimin e leksionve nga studentët është i nxituar, sipas Përfaqësimit Kombëtar të Këshillave të Studentëve. Në një intervistë për BNR, ata thanë se ishte e drejtë të jepet një periudhë hiri prej një muaji në të cilën studentët, profesorët dhe stafi të vaksinohen dhe të marrin dokumentin. Duke pasur parasysh shkallën shumë të ulët të vaksinimit në sistem, rezultati do të jetë kalimi i shumicës së universiteteve në një mjedis online nga 21 tetori, tha Daniell Parushev, kryetar i këshillave. Sipas tij, studentët duhet të kenë të drejtën e trajnimit personal dhe me dëshmi të antitrupave kundër Covid.


Më shumë nga rubrika

Hristo Ivanov

Propozojnë krijimin e një komisioni të përkohshëm për ndryshimet në Kushtetutë

Koalicioni qeverisës po propozon krijimin e një komisioni të përkohshëm parlamentar për ndryshimin e Kushtetutës. Sipas deputetit të “Bullgarisë Demokratike” Hristo Ivanov, është shumë e rëndësishme që kjo të ndodhë para zgjedhjes së Këshillit..

botuar më 22-01-28 7.16.MD

Lokalet në Sofje po bojkotojnë masat kundër epidemisë

Inspektimet e përbashkëta të 5 institucione ditën e parë (27.01) të vendosjes së orarit të mbrëmjes dhe kapacitetit të kufizuar të punës konstatuan që lokalet refuzojnë masivisht t’i zbatojnë masat. Pavarësisht akteve për shkelje të rendit, me..

botuar më 22-01-28 6.45.MD

24 vjet metro në Sofje

Metroja e Sofjes shënon 24 vjet nga vënia në shfrytëzim e seksionit të parë prej pesë stacionesh. Treni i parë i metrosë metropolitane u nis më 28 janar 1998, në një rrugë me një gjatësi prej 6.4 km. Ndërtimi i pesë stacioneve të para filloi në..

botuar më 22-01-28 6.04.MD
Подкасти от БНР