Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

10.3 për qind e rasteve të SARS-CoV-2 në Bullgari janë të Omikron

Foto: arkiv
52 raste të variantit të virusit Omikron të SARS-CoV-2 u regjistruan në Bullgari pas sekuencës celogjenomike të kryer nga Qendra Kombëtare për Sëmundjet Infektive dhe Parazitare. Mostrat u morën deri më 3 janar 2022 në 13 institucione mjekësore nga 9 rrethe të vendit. Shumica e rasteve janë në qytetin e Sofjes - 38, të tjerat janë në Pazarxhik, rrethi i Sofjes, Burgas, Varna, Plovdiv, Ruse, Sliven dhe Stara Zagora.

Nga 505 mostrat klinike të testuara me SARS-CoV-2, me variantin Omikron ishin 10.3 për qind dhe 89.7 për qind me variantin Delta ose nënvariantet e tij.


Më shumë nga rubrika

Rumen Radev dhe Illham Aliev

Presidenti i Azerbajxhanit është duke bërë një vizitë zyrtare në Bullgari

Filloi vizita zyrtare dyditore në Bullgari e presidentit të Azerbajxhanit Illham Aliiev me ftesë të homologut të tij bullgar Rumen Radev. Në takimin e dy liderëve pritet të diskutohet bashkëpunimi mes Bullgarisë dhe Azerbajxhanit në energjetikë,..

botuar më 22-09-30 12.04.MD

Qeveria rumune miratoi një marrëveshje me Bullgarinë për hapjen e një kalimi kufitar të trageteve me Giurgiu-Ruse

Qeveria rumune miratoi marrëveshjen dypalëshe me Bullgarinë për hapjen e pikës kufitare të trageteve Giurgiu-Ruse në kufirin shtetëror rumuno-bullgar, njoftoi BTA, duke cituar agjencinë Agerpress. Marrëveshja mes dy vendeve tona, e cila u..

botuar më 22-09-30 11.05.PD

Rezultatet e referendumeve në territoret e okupuara të Ukrainës shqetësojnë autoritetet në Bullgari

Referendumet e mbajtura në katër rajonet e pushtuara në Ukrainë, si dhe pritshmëria e aneksimit të tyre, krijojnë shqetësime shtesë midis pushtetarëve në Bullgari. Kjo u bë shkak për mbledhjen e djeshme të Këshillit të Sigurimit, të kryesuar nga..

botuar më 22-09-30 10.23.PD