Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Stefan Janev: As Rusia dhe asnjë vend tjetër nuk kanë ndërmend të sulmojnë Bullgarinë

Foto: BGNES

Në Bullgari nuk ka akumulim dhe dislokim të trupave të NATO-së apo të ndonjë shteti tjetër, tha Ministri i Mbrojtjes Stefan Janev në Komisionin Parlamentar të Mbrojtjes. “Ky lloj vendimi është duke u përgatitur dhe kur të merret do t'u njoftohet për të gjithë qytetarëve”, shtoi ai. Sipas tij, as Rusia dhe as ndonjë vend tjetër nuk ka ndërmend të sulmojë Bullgarinë.

Ministri beson se diplomacia nuk i ka shteruar hapat e saj. Prandaj ai bëri thirrje për uljen e tensioneve në Ukrainë dhe në boshtin NATO-Rusi. Vendimi për forca shtesë të NATO-s në territorin tonë do të merret në shkurt në takimin e ministrave të mbrojtjes, duke respektuar interesat kombëtare të çdo shteti anëtar, tha Stefan Janev.


Më shumë nga rubrika

Tri demonstrata bllokojnë kryeqytetin

Në orën 08:00, punonjës e transportit publik filluan të bllokojnë lokacionet kryesore në kryeqytet. Ata këmbëngulin për një përditësim urgjent të buxhetit të shtetit për të kapërcyer pasojat e pandemisë dhe çmimet e larta të energjisë, si dhe për..

botuar më 22-05-18 10.02.PD

457 janë të sapo infektuar me koronavirus

Në 24 orët e fundit u zbuluan 457 raste të reja të koronavirusit nga 8130 testet e kryera, sipas të dhënave nga Portali i Unifikuar Informativ. 5.6 për qind e mostrave janë pozitive. 61 për qind e të infektuarve rishtazi nuk kanë vaksina. Shumica e..

botuar më 22-05-18 9.48.PD

Ukraina shpreson se luftëtarët e nxjerrë nga “Azovstall” të shkëmbehen me robër rusë lufte

Zëvendës Ministrja ukrainase e Mbrojtjes Hanna Maljar shprehu shpresë, se 264 luftëtarët e nxjerrë nga Uzina e Çelikut “Azovstall” në Mariupoll do të shkëmbehen për robër rusë lufte, njoftoi Associated Press. Ajo e bëri këtë supozim në dritën e..

botuar më 22-05-18 9.11.PD