Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rritja e çmimeve është problemi kryesor për bullgarët

Foto: rctrend.bg

Rritja e çmimeve është sfida kryesore për qeverinë e re, sipas një anketimi të Agjencisë “Trend”, të porositur nga gazeta “24 Çasa”. 58 për qind e njerëzve besojnë se kjo është çështja më urgjente për t'u zgjidhur.

Kabineti i Kryeministrit Kirill Petkov gëzon mbështetjen e 39 për qind të të anketuarve. Pothuajse po aq – 40 për qind nuk ​​i besojnë qeverisë.

Në janar, vlerësimi pozitiv për punën e Presidentit Rumen Radev është 49 për qind përderisa ai negativ 36 për qind.

Qëndrimi i votuesve nuk ndryshon nga rezultatet e zgjedhjeve të fundit parlamentar. Partia “Po e vazhdojmë ndryshimin” është forca e parë politike me 26.4 për qind mbështetje dhe partia opozitare GERB është e dyta me 22.3 për qind. Partia Socialiste Bullgare (BSP) dhe Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS) kanë pothuajse 11 për qind mbështetje.


Më shumë nga rubrika

Nxënësit e shkollave të mesme nuk i kuptojnë dobitë e mësimit të matematikës dhe gjuhës bullgare

Nxënësit e shkollave të mesme në Bullgari nuk janë të vetëdijshëm për përfitimet praktike të njohurive në matematikë, gjuhë dhe letërsi bullgare dhe fizikë, por gjejnë gjeografinë dhe gjuhët e huaja të rëndësishme dhe të dobishme. Këtë e tregojnë..

botuar më 22-05-29 11.10.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën para mesditës në Bullgarinë Perëndimore, ndërsa pasdite në pjesën qendrore të vendit, do të mbajë mot me vranësira dhe reshje shiu dhe bubullima. Do të ketë edhe breshër. Do të vazhdojë të jetë e ngrohtë me temperatura maksimale..

botuar më 22-05-27 8.35.MD

Tashmë tre ditë zjarrfikësit janë duke shuar zjarre në pjesët e larta të Parkut Natyror të Rillës

Pajisjet janë duke depërtuar nëpër borë pranë shtëpisë malore "Maqedonia" për t'i arritur zjarret në pjesët e larta në malin Rilla. Zjarri përfshiu 37 hektarë në një lartësi prej 1800 metrash mbi nivelin e detit. 80 zjarrfikës dhe punonjës..

rinovuar më 22-05-27 7.04.MD