Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumen Radev uroi Orbanin dhe Vuçiçin për fitoret e tyre zgjedhore

Rumen Radev
Foto: BGNES

Presidenti Rumen Radev përshëndeti Kryeministrin hungarez Viktor Orban për fitoren në zgjedhjet parlamentare. “Besoj se bashkëpunimi afatgjatë midis Bullgarisë dhe Hungarisë dhe marrëdhëniet e shkëlqyera të partneritetit brenda BE-së dhe NATO-së do të vazhdojnë të zhvillohen edhe në të ardhmen dhe do të kontribuojnë në sigurinë dhe mirëkuptimin në rajon”, thuhet në përshëndetjen e kreut të shtetit bullgar.

Rumen Radev përgëzoi edhe Aleksandër Vuçiçin për rizgjedhjen e tij si President i Republikës së Serbisë. Presidenti bullgar shprehu besimin se ai dhe homologu i tij serb do të vazhdojnë të forcojnë bashkëpunimin në Evropën Juglindore dhe mbështeti perspektivën evropiane të Serbisë.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria mbështet mekanizmin evropian të paqes

Në muajin prill, vendi ynë do të fillojë të marrë fondet evropiane për mbrojtjen e kufirit të jashtëm të BE-së në luftën kundër migracionit të paligjshëm, njoftoi presidenti Rumen Radev pas samitit në Bruksel. Bullgaria merr pjesë dhe..

botuar më 23-03-24 7.42.MD

Geraldine Chaplin është në Bullgari për "Sofia Film Fest"

Aktorja e madhe Geraldine Chaplin ndodhet në Sofje si një nga të ftuarit special të “Sofia Film Fest” , transmetoi BNT. Në eventin ndërkombëtar kinematografik ajo do të prezantojë filmin e saj më të ri “Luka” , në të cilin luan rolin e një..

botuar më 23-03-24 6.32.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje do të jetë 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira dhe reshje nga perëndimi. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 19 deri në 24°, në..

botuar më 23-03-24 5.15.MD