Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qëllimi i Moskës me ndërprerjen e gazit rus ishte përmbysja e qeverisë

Kirill Petkov
Foto: BGNES

Bullgaria nuk varet nga vendimi i Greqisë se si të paguajë gazin rus. Kemi kontrata, iu përgjigj një pyetjeje të gazetarëve Kryeministri Kirill Petkov pas hapjes së zyrës së Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Bullgaro-Turke në Sofje.

Presidenti rus Vlladimir Putin ka ndjekur dy qëllime me ndalimin e gazit për Bullgarinë. E para ishte për të parë nëse vendi ynë do të pranonte pagesën në rubla dhe kështu do të bëhej vendi i parë në BE ku u bë një çarje. Qëllimi i dytë ishte që nëse Bullgaria nuk pranonte zhvatjen, çmimet e gazit të rriteshin dhe qeveria të binte.

I pyetur për qëndrimin e tij për Maqedoninë e Veriut, Petkov tha se ai nuk vendos vetë dhe mënyra për të formuar qëndrimin është ministria e jashtme, këshilli i koalicionit dhe parlamenti.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 5 korrikun 2022

Ditën e marte do të jetë me diell. Pas dite mbi Bullgarinë Perëndimore do të mbajë vranësira dhe në disa vende do të ketë reshje të shkurtra shiu. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 31 deri në 36 gradë, në Sofje - përafërsisht 31...

botuar më 22-07-04 8.25.MD

Presidenti Rumen Radev u takua me përfaqësues të Lockheed Martin

Në një takim në Sofje me përfaqësuesit e kompanisë amerikane Lockheed Martin, Presidenti Rumen Radev bëri thirrje për vendime që nuk do të lejojnë që Bullgarinë të humbasë aftësitë e saj mbrojtëse pas skadimit të resurseve të fluturimit të avionëve..

botuar më 22-07-04 6.56.MD

Bullgaria kërkoi që energjia bërthamore të njihet si e gjelbër

Bullgaria iu bashkua qëndrimit të 20 sindikatave nga Belgjika, Republika Çeke, Finlanda, Franca, Hungaria, Lituania, Rumania, Sllovakia, Sllovenia dhe Kroacia në mbështetje të energjisë bërthamore, njoftoi Ministria e Energjetikës...

botuar më 22-07-04 6.36.MD