Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ljubo Kirov me një koncert mbresëlënës në Londër

Foto: Ivan Ermenkov

Pak ditë më parë (më 22 maj) Ljubo Kirov dha një koncert në sallën e famshme Troxy në Londër. “Ljubo bëri një shfaqje muzikore të nivelit botëror. Për më shumë se dy orë publiku këndoi me të këngët e albumit të tij të ri “Më puth”, si dhe hitet “E di”, “Të fluturojmë” e të tjera. Ljubo Kirov Live në Londër është koncerti i parë i Ljubo Kirov me përmasa të tilla jashtë Bullgarisë”, njoftoi ekipi i këngëtarit të dashur.

Bashkë me të në skenë ishte Poli Genova, me të cilën prezantuan duetin e tyre të ri “Shko në kohë”, si dhe Orlin Goranov, me të cilin kënduan “Si më parë”.

Do t’ju kujtojmë, se Ljubo Kirov është një nga këngëtarët më të dashur të estradës bullgare vitet e fundit. Ai është autor i teksteve të këngëve të tij dhe të dhjetëra këngëve për interpretues të tjerë, të cilët u kthyen në hite. Ai është kompozitor, piktor dhe producent, është mbajtës i një sërë çmimesh. Sivjet ka 5 nominime për çmimet muzikore të BG Radios. Ljubo Kirov u përfshi gjithashtu në renditjen e Forbes Bulgaria si një nga 70 personalitetet më me ndikim në vend. Koncertet dhe paraqitjet e tij në klub mbeten në zemrat e publikut me atmosferën e tyre unike.

“Më puth”:

Redaktore: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Foto: Ivan Ermenkov

Më shumë nga rubrika

Dimitër Llavçev: Me tamburanë e shprehë shpirtin

Arti i instrumentistit të njohur Dimitër Llavçev dallohet për ndjeshmërinë e jashtëzakonshme, ndërsa tingëllimi i ëmbël i tamburasë së tij prek thellësi të panjohura shpirtërore. Emblematike është nofka e tij Mitko Llavçev – tamburaja e..

botuar më 22-07-17 12.35.MD

Edicioni i parë i "Melodisë së ujit" mbështet krijimin e këngëve të reja bullgare

Konkursi i ri për këngë bullgare "Melodia e ujit" mbahet për herë të parë këtë vit. Juria profesionale tashmë ka akorduar 12 tituj, premierën e të cilëve publiku do ta duartrokit në gala koncertin e 15 korrikut në Teatrin Veror në qytetin..

botuar më 22-07-15 4.00.MD

Muzikantët spanjollë nga Tuna de Alcalá de Henares pushtojnë Teatrin Antik në Plovdiv

Grupi universitar spanjoll Tuna de Alcalá de Henares po viziton Plovdiv me ftesë të kryetarit të bashkisë Zdravko Dimitrov. Koncerti i tyre në skenën e Teatrit Antik është falas dhe do të paraprihet nga një procesion special në Rrugën kryesore nën..

botuar më 22-07-10 9.15.PD