Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Respektimi i të drejtave të bullgarëve maqedonas është një parakusht kyç për anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE

Foto: president.bg

Bullgaria pret që bullgarët në Maqedoninë e Veriut të regjistrohen në kushte të barabarta me kombësitë e tjera në Kushtetutën e vendit. Këtë e tha kreu i shtetit Rumen Radev në një bisedë telefonike me të dërguarin special të Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor, Sir Stuart Peach.

Kreu i shtetit bullgar tha se respektimi i të drejtave të bullgarëve maqedonas është një parakusht kryesor për fillimin e bisedimeve të Maqedonisë së Veriut për anëtarësimin në BE. Presidenti Rumen Radev dhe Sir Stuart Peach ishin unanim se përparimi i Ballkanit Perëndimor në procesin e integrimit evropian është i një rëndësie strategjike për sigurinë dhe stabilitetin e rajonit.

Të dy diskutuan gjithashtu mënyrat për të kapërcyer krizën e afërt të ushqimit për shkak të bllokimit të eksporteve të grurit nga Ukraina. I dërguari special i Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor shprehu gatishmërinë e vendit të tij për të zbatuar projekte të përbashkëta energjetike që lidhen me diversifikimin e furnizimeve në rajon.


Më shumë nga rubrika

Qytetarët protestojnë para Presidencës

Përpara hyrjes së Presidencës, ku është vendosur një kordon policor, qytetarët protestuan kundër dorëzimit të mandatit për formimin e qeverisë nga Asen Vasilev, bashkëkryetar i “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Përfaqësuesit e partisë hynë në institucionin..

botuar më 22-07-01 7.28.MD
MPJ

Ministria e Jashtme kërkon që Ambasada Ruse të tërheqë notën e saj

Sot, më 1 korrik 2022, para mesditës, me insistimin e palës ruse, në Ministrinë tonë të Jashtme u mbajt një takim mes Ministres së Punëve të Jashtme Teodora Gençovska dhe Ambasadores së Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë të Federatës Ruse Eleonora..

rinovuar më 22-07-01 7.16.MD

Presidenti ia dorëzoi mandatin për formimin e qeverisë bashkëkryetarit të “Po e vazhdojmë ndryshimin” Asen Vasilev

Asen Vasilev, kandidati për kryeministër nga grupi parlamentar i "Po e vazhdojmë ndryshimin", mori nga Presidenti Rumen Radev mandatin për formimin e qeverisë së re. Gjatë dorëzimit të mandatit, Kreu i Shtetit vuri në dukje se Bullgaria është në..

botuar më 22-07-01 7.04.MD