Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Publiku i BNR zgjodhi Nadezhda Vllaeva “Muzikanten e Vitit”

Nadezhda Vllaeva
Foto: Ani Petrova

Pianistja Nadezhda Vllaeva u shpall “Muzikantja e Vitit 2021” në sondazhin e programit të BNR “Allegro Vivace”. Më shumë se 3000 njerëz votuan në edicionin e 31-të të anketimit

Nadezhda Vllaeva punon jashtë vendit, ku prezanton vepra bullgare. Në vitin 2021 në Londër, ajo regjistroi një CD me miniaturë të kompozitorit bullgar Panço Vladigerov.

“Jam e lumtur me këtë njohje në vendin tim. Jam mirënjohëse që kontribuova që muzika e Panço Vladigerov të dëgjohet më shumë jashtë vendit. Besoj se një nga misionet e artistit është të sjellë dritë dhe dashuri në zemrat e publikut të tij. Le të vazhdojmë këtë rrugëtim së bashku”, tha Vllaeva duke marrë çmimin.

Perkusionisti 14-vjeçar Aleksandër Viçev, i diplomuar në Shkollën Kombëtare të Muzikës dhe Valleve “Dobrin Petkov” në Plovdiv, u shpall Muzikanti i Ri i Vitit.

Ansambli vokal “Fortsimo” nga Burgasi, i drejtuar nga Milena Dobreva, fitoi për herë të dytë çmimin “Ansambli i Vitit”, duke krijuar një precedent në historinë e sondazhit.

Pianisti i madh bullgar Ljudmill Angellov u nderua në kategorinë “Jubile” për përvjetorin e tij të 60-të.

Më shumë nga rubrika

Vllado Dimov me prirje për një hit të ri – “A e sheh”

Kënga “A e sheh” javën e radhës është në krye të renditjes së Radios Kombëtare Bullgare për muzikën pop dhe rok bullgare Top 20. Interpretues dhe autor i muzikës është Vllado Dimov, të cilin e kemi prezantuar edhe me një tjetër këngë të tij “E..

botuar më 22-10-13 3.53.MD
Ran Bosilek

“O re e bardhë" – një nga këngët e përjetshme të Bullgarisë

"Më thuaj, o re e bardhë, nga po vjen, ku ke fluturuar? i pe oborret e babait tim? e dëgjove nënën të fliste: "Çfarë po bën fëmija im i dashur, duke e ndarë bukën e huaj me njerëz të huaj..." Kështu fillon kënga e..

botuar më 22-10-11 11.01.PD

Bullgarët në Shqipëri do të jenë pjesë e projektit të ri muzikor të Iliya Lukov

Një javë pasi bashkatdhetarët tanë në Shqipëri morën pjesë në procesin zgjedhor në Bullgari , ata kanë mundësinë të bëhen pjesë e një tjetër eventi. Këtë herë fokusi është te folklori bullgar, por jo vetëm. Këngëtari popullor Iliya Lukov..

botuar më 22-10-05 5.42.MD