Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti filloi konsultimet politike për formimin e një qeverie të re

Rumen Radev
Foto: arkiv

Dorëheqja e qeverisë u depozitua në parlament pas votimit të mosbesimit ndaj kabinetit të Kirill Petkov.

Presidenti Rumen Radev shpalli konsultime me grupet parlamentare për dorëzimin e mandatit për formimin e qeverisë së re. Më 27 qershor, kreu i shtetit do të zhvillojë bisedime me përfaqësuesit e grupeve parlamentare të formacionit “Po e vazhdojmë ndryshimin”, koalicionit GERB-SDS, Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS) dhe partisë BSP.

Mëngjesin e 28 qershorit konsultimet do të vazhdojnë me partinë “Ka një popull të tillë”, koalicionin “Bullgaria Demokratike” dhe partinë “Vëzrazhdane”.

“Po e vazhdojmë ndryshimin” thanë se do të përpiqen të formojnë një qeveri të re brenda parlamentit aktual.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 9 gushtin

E marta do të jetë me diell. Pas mesditës do të ketë vranësira, por vetëm në vendet veriperëndimore do të ketë reshje shiu. Temperaturat maksimale do të jenë prej 31 deri në 36°, në Sofje rreth 31°. Përgjatë Detit të Zi moti do të jetë me..

botuar më 22-08-08 8.20.MD

Me pjesëmarrjen e Forcave Ajrore të 5 shteteve filloi stërvitja “Nepërka Trake”

Ekuipazhe të Forcave Ajrore Bullgare filluan trajnimin e përbashkët të fluturimit “Nepërka Trake – 2022”, në të cilin marrin pjesë edhe forca dhe mjete të forcave ajrore të Greqisë, Kanadasë, Rumanisë dhe SHBA-së në Evropë. Deri më 19 gusht do të..

botuar më 22-08-08 7.26.MD

Dronë bullgarë do të kryejnë fluturime mallrash në BE

Deri në fund të vitit 2022, fluturimet mallrash me aeroplanë bullgarë pa pilot do të nisin në Mesdhe dhe në vitin 2024 edhe në Bullgari. Fluturimet mallrash të dronëve bullgarë do të nisin fillimisht në Maltë dhe Itali, duke zgjeruar gradualisht..

botuar më 22-08-08 7.16.MD