Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Po e vazhdojmë ndryshimin” nuk shkuan për konsultime me presidentin

| rinovuar më 22-06-27 6.17.MD
Bojko Brisov
Foto: BGNES

“Po e vazhdojmë ndryshimin”, të cilët duan një mandat për të provuar të formojnë një qeveri të dytë në parlamentin aktual nuk shkuan në konsultimet politike me presidentin. Në një letër ata kërkojnë një datë tjetër takimi, duke kërkuar falje për punën e tyre në parlament.

Bojko Borisov, kreu i forcës kryesore opozitare GERB, mohoi para gazetës “Sega” se është gati të japë dorëheqjen. “GERB ka një lider të zgjedhur 3 muaj më parë, unë u tërhoqa nga parlamenti, për të mos irrituar, propozova një kabinet pa pjesëmarrjen time. Tash e tutje, të shkoj pas mendjes së tyre, të largohem nga një parti e fortë për t’u bërë karficë e “Po e vazhdojmë ndryshimin”, si “Bullgaria Demokratike”, nuk do të ndodhë. Padyshim zgjedhje”, bën thirrje Borisov.

Përfaqësuesit e grupit parlamentar të “BSP për Bullgarinë” gjithashtu nuk do të shkojnë në konsultime te presidenti. Ata e arsyetuan mungesën e tyre me diskutimin e përditësimit të buxhetit të shtetit në komisionin përkatës parlamentar.
Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 17 gushtin

Gjatë natës moti do të jetë kryesisht i kthjellët dhe i qetë. Më 17 gusht , do të mbajë mot kryesisht me diell. Rreth dhe pas mesditës do të zhvillohen vranësira në zonat malore dhe lindore të vendit, por vetëm në vende të izoluara do të..

botuar më 22-08-16 6.30.MD

Produktiviteti i uzinës sonë më të madhe për prodhim armësh ka rënë ndjeshëm

Produktiviteti i “Uzinave inxhinierike të Vazovit” /Sopot/ – sipërmarrja më e madhe e kompleksit industrial ushtarak në Bullgari, është ulur ndjeshëm gjatë muajve të fundit. Këtë e kanë deklaruar përfaqësuesit e sindikatave në ndërmarrje para..

botuar më 22-08-16 5.44.MD
Angell Kunçev

Reduktohet karantina për të pavaksinuarit, për të vaksinuarit kundër Covid-19 karantina hiqet

Izolimi i detyrueshëm për të sëmurët me Covid-19 do të ulet nga 10 në 7 ditë. Kështu deklaroi në një konferencë para Ministrisë së Shëndetësisë, docent Angell Kunçev – kryeinspektori shtetëror shëndetësor. Karantina e personave të kontaktit ulet..

botuar më 22-08-16 5.11.MD