Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zona industriale në Plovdiv tërhoqi investimin e radhës të rëndësishëm

Foto: economy.bg

Një investim në zgjerimin e bazës prodhuese pranë Plovdivit në përmasë 17 milion euro bën koncerni gjerman për prodhimin e elektroteknikës, sistemeve të ventilimit për ngrohje dhe koncidionerëve. Mirëpo në uzinën e re e cila është në shfrytëzim prodhohen kamionë betoni. Investimi përfshin furnizimin e impianteve tashmë të disponueshme nga Gjermania, integrimin e tyre me pajisjet e uzinës si dhe blerjen e makinave të reja.

Deri më tani janë të punësuar 120 punëtorë, mes të cilëve saldatorë, mekanikë dhe bojaxhinj. Pandemia e Covid-19 nuk ndikoi veçanërisht në punën e kompanisë, sipas të dhënave të kontabilitetit të saj. Ajo arrin të riorganizojë procesin e punës dhe nuk ndalet së punuari, pasi të ardhurat e saj në vitin 2020 ishin pak më shumë se gjysmë miliardë (503 milionë) leva. Kjo ishte me mbi 10 për qind më shumë se në vitin 2019. Kompania rriti fitimin e saj në 34.1 milionë leva në vitin 2020, që ishte një rritje prej mbi 9 për qind krahasuar me një vit më parë

Përpilues: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Një grup verërash moldavo-rumune ka shtuar një markë bullgare në katalogun e vet

Pak ditë më parë, pjesa mazhoritare e një prej prodhuesve të verës në vendin tonë u ble nga një grup verërash moldavo-rumune, i cili është ndër eksportuesit më të mëdhenj të verës moldave në botë. Ai është gjithashtu një nga liderët në treg në..

botuar më 22-10-23 9.05.PD

Vendi ynë pritet të përballet me një krizë të ardhurash dhe jo krizë mallrash

Për disa njerëz, kriza është e barabartë me një mundësi. A vlen kjo edhe për bullgarët në ditët e sotme , ku zgjedhjet krijuan një paqëndrueshmëri të vazhdueshme politike, rritja e çmime ve nuk ka të ndalur, ndërsa të ardhurat..

botuar më 22-10-19 7.15.PD

18.7 për qind inflacion vjetor në shtator

Norma vjetore e inflacionit u përshpejtua për të 19-in muaj radhazi dhe arriti në 18.7 për qind në shtator krahasuar me 17.7 për qind në gusht, tregojnë të dhënat e Institutit Kombëtar të Statistikave. Ky është niveli i tij më i lartë që nga viti..

botuar më 22-10-17 5.09.MD