Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pushtetarët duan të ndryshojnë së pari ligjin e komisionit antimafia

Foto: BGNES

Këshilli i koalicionit të pushtetarëve nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”, “Bullgaria Demokratike” dhe BSP miratoi programin e projekt-kabinetit të Asen Vasilev. Përbërja personale dhe struktura e qeverisë, e cila duhet t’i propozohet presidentit më 9 korrik, do të diskutohet kur të sigurohet mbështetje nga 121 deputetë në parlament, tha kandidati për kryeministër Vasilev.

Dy tarifa për kostot e shërbimeve për konsumatorët dhe rritja e kostove sociale janë ndër prioritetet e kabinetit të ardhshëm. Por një pjesë e madhe e masave do të realizohen me buxhetin e vitit 2023. Ndër prioritetet deri më 22 korrik është të ketë një kryetar të ri të Kuvendit Popullor dhe miratimi i ligjit për reformimin e komisionit antimafia.

Më shumë nga rubrika

Një organizatë joqeveritare kërkoi garanci se nuk do të negocijohet me “Gazprom”

Shoqata civile BOEC dorëzoi Ministrisë së Energjetikës një kërkesë që Ministri në detyrë i Energjetikës Rosen Hristov të garantojë se nuk do të negociojë me “Gazprom” për furnizim me gaz. Sipas Georgi Georgiev nga shoqata, nuk ka garanci se edhe..

botuar më 22-08-12 7.36.MD

Nuk është ende e qartë në se do të negocijojmë me “Gazptom”

Rinovimi i mundshëm i negociatave me “Gazprom”-in do të varet nga vlerësimet që janë duke u përgatitur për momentin, njoftoi ushtruesi i detyrës së Ministrit të Energjetikës Rosen Hristov. “Nëse do të blejmë gaz nga “Gazprom” do të varet nëse të gjitha..

botuar më 22-08-12 6.47.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të jetë me vranësira. Deri në mesditë mbi Bullgarinë Perëndimore, në orët e pasdites dhe në pjesën tjetër të vendit do të ketë reshje shiu, vende-vende intensive. Temperaturat maksimale do të jenë prej 24 deri në 29°, në Sofje rreth..

botuar më 22-08-12 5.50.MD